İslam coğrafyası ve Balkanlarla ilgili birçok çalışması bulunan  gazeteci – yazar Akif Emre’nin vefatının üçüncü sene-i devriyesinde Eymen İsmaili’nin kaleme aldığı yazıyı ilginize sunuyoruz.

Merhum Âkif Emre dertleriyle birlikte yaşayan bir kişilikti, derdi insanlık idi ve hak yolunda her şeyini fedâ eden nadir insanlardan biriydi. Haksızlığa asla boyun eğmedi ve hakikatin, ihlasın ve ahlâkın bayraktarlığını yapabilmek için yaşadı.

Ebediyete irtihalinin akabinde, onun muhalefetine duyduğumuz ihtiyacı daha net görebilmekteyiz. Kardeşlerini müşkül durumda bırakmayan ve kardeşlerinin firavunlaşmasına müsaade etmeyen, yeri geldiğinde kardeşlerine en keskin eleştirileri dile getirebilen bir muhalefet anlayışını temsil etti.

Nedendir bilmem, lâkin Âkif Emre’yi eshab-ı kiramdan Ebu Zer Gıfari’yle özdeşleştiriyorum, her ikisi de boyun eğmedi, her ikisi de kötülüğe buğzetti, fakat bunu asla şahsileştirmediler. Her ikisi de hak yolunda idi ve kendi dertleriyle, hiç kimsenin pranga vuramayacağı bir ruh ve akıl ile yaşadılar! Âkif Emre’nin ebediyete irtihali benim için Efendimiz A.S.’ın “Bir âlim ölünce, İslâm’da bir gedik açılmış olur ve kıyamete kadar kapanmaz” hadis-i şerifinin tecessümünü teşkil etmiştir.

Akif Emre kimdir?

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Akif Emre, Kayseri doğumludur. İlk ve orta öğrenimini kayseri’de tamamlayan Emre İstanbul’da mühendislik eğitimi almıştır.

Yayıncılık, gazetecilik ve televizyonculuk yapan Akif Emre, tıpkı bir seyyah gibi seyahatler etti. Yeni Devir’de gazeteciliğe başlaya Emre, Yeni Şafak gazetesinin kurucuları arasında yer aldı ve bir dönem genel yayın yönetmenliğini üstlendi.

Akif Emre, Akabe yayınlarında başladığı yayıncılık deneyimini İnsan, Küre ve Klasik yayınlarının yayın yönetmenliği görevlerini üstlenerek sürdürdü.

Belgesel çalışmalarına yoğunlaşan Emre, Osmanlı şehirleri (Saraybosna], Mostar, Üsküp, Selanik 1,2, Kudüs1,2 ve Mimar Sinan (6 Bölüm) başta olmak üzere birçok belgesel hazırladı.

Dünya Bülteni’nde (www.dunyabulteni.net) Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı.

Akif Emre en son www.haberiyat.com’da Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapıyordu.

Akif Emre’nin yayımlanmış kitapları:

Göstergeler, İz Yayınları

İzler,  Birinci baskı: Yöneliş Yayınları; İkinci baskı: Büyüyen Ay Yayınları

Küreselliğin Fay Hattı, Yöneliş Yayınları

Çizgisiz Defter; Büyüyen Ay Yayınları

Not: İzler ve Çizgisiz Defter kitapları Logos-A Yayınevi tarafından Arnavutça’ya tercüme edildi.

Önceki Haber

Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Murat’tan Ramazan Bayramı mesajı

Sonraki Haber

Balkanlar, Ramazan Bayramı’nı koronavirüs tedbirleriyle karşıladı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seven − six =