“Akdeniz’de Boğulan İnsanlığımızdır”

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 60 ülkeden binin üzerinde işadamı ve finans dünyası temsilcisinin katıldığı B20 Türkiye Konferansı’nda uluslararası toplumu, mültecilere yönelik tutumu nedeniyle eleştirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, B20 Konferansı’nın açılış töreninde konuştu. Erdoğan’ın gündeminde mülteciler, G20 ve BM Güvenlik Konseyi vardı:

“Sadece bir ekonomik işbirliği zemini olarak işlemesi halinde G20 arzu edilen etkiye sahip olamaz. G20’nin aynı zamanda küresel barış ve istikrara da katkı yapmasını sağlamak zorundayız. Çünkü küresel düzeyde barış, huzur, güven ortamı sağlanmadan ekonomik hedeflere ulaşılabilmesi mümkün değildir. Terör ateşinin ilk olarak nerede alev alırsa alsın, sonunda mutlaka tüm dünyayı yakıp kavuran bir felakete dönüşeceği asla unutulmamalıdır. Terörle mücadele konusunda Batı başta olmak üzere tüm dünyayı hassas olmaya, işbirliği yapmaya davet ediyorum.

Erdoğan, Çarşamba günü Avrupa’ya giderken Bodrum sahilinde bulunan boğulmuş halde 3 yaşındaki Suriyeli mülteci çocuk Aylan Kürdi’ye de atıfta bulundu. Küresel güvenlik sisteminin eksikliklerine işaret etti:

“Akdeniz’i mülteciler için mezara dönüştüren Avrupa ülkeleri, hayatını kaybeden her mültecinin vebalini taşımaktadır. 3 yaşındaki bir yavru bizim sahillerimize vuruyor. Bunun hesabını tüm insanlık vermeyecek mi?Küresel güvenlik sistemi işlemiyor. BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan beş ülkenin çıkarları dışında hiçbir sorunla ilgilenmeyen bir yapı haline dönüşmüştür. Bunun için biz ‘Dünya beşten büyüktür’ diyoruz. Dünya, içinden bir tanesinin iki dudağı arasında mahkûm edilemez. Erdoğan söylediği için dünya medyası kötü olarak lanse edecek. Ben hakkı hayatım boyunca söylemeye devam edeceğim. Akdeniz’de boğulan sadece mülteciler değildir, insanlığımızdır. Avrupa ülkelerinin mültecileri niteliklerine göre tasnif ederek seçim yapma teşebbüsü insani değil. Biz Ezidisini de, Türkünü de, Kürdünü de, Şiisini de, Sünnisini de aldık. Biz 2 milyon kişiyi misafir ediyoruz. Avrupa’nın tamamı 200 bin civarında mülteciyi misafir ediyor. Türkiye bir haftada 20 bin kişilik kamp kurabiliyorken, Avrupa’daki mülteciler çok kötü şartlarda.”

‘Batı inandırıcılığını kaybediyor’

Cumhurbaşkanı Batı’nın Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da petrol olan yerlere el koyduğunu savunurken şunları söyledi:

“Kapısına dayanan mültecilere bile tahammül edemeyen Batı’nın Irak’a, Suriye’ye, Libya’ya özgürlük, barış ve refah götürmek için çalıştığı iddiası inandırıcılığını kaybediyor. Orada yapılan ne biliyor musunuz? Onu da açık söylüyorum, ‘Libya’da, Irak’ta petrol var. Oradaki petrol kuyularına el koyalım’. Şu anda öyle değil mi? Irak’ın petrol kuyularının yüzde 80’i Batı’nın elinde. Onlar işletiyor, onlar oradan bunun kaymağını alıyor. Yüzde 20’sini de ‘al sen kullan’ diyor. Aynı şey Libya için geçerli. Bütün bu gerçekler ortadayken dünyadaki bu yapı kabul edilebilir bir yapı değil.”

 

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Read Previous

Kumanova – Sveti Nikola Yolunda Orman Yangını

Read Next

Makedonya Kupasında Kuralar Çekildi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *