AK’den Bulgaristan’ın Schengen’e katılımına tam destek

Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov, Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) Komisyonu (AK) Başkan Yardımcısı Vera Jourova ile bir araya geldi. 

Yourova, “Schengen’e katılımıza tam destek veriyoruz. Schengen Bölgesi’ne kabul için tüm koşullar karşılandı” diye kaydetti. AK Başkan Yardımcısı, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in de aynı tutumu savunduğunu hatırlattı.

Yourova, Bulgaristan’ın AB’nin dış sınırlarını koruma çabalarını takdir etti. Onun ifadesine göre, bunun diğer üye ülkeler tarafından da dikkate alınması gerekiyor. AK, kasım ayında yapılacak misyon ziyareti kapsamında Hollandalı uzmanların sınır bölgemizi ziyaret etmesini bekliyor.

AK Başkan Yardımcısı, Bulgaristan için İş Birliği ve Değerlendirme Mekanizmasının sona ermesini büyük bir olumlu adım olarak kaydetti. Bundan sonra Bulgaristan ve Romanya, AB’nin Yıllık Hukukun Üstünlüğü Mekanizması kapsamında diğer tüm üye ülkelerle birlikte objektif kriterlere göre değerlendirilecektir.

Başbakan, AK Başkan Yardımcısı’na kabinenin üzerinde yoğun şekilde çalıştığı hükümetin önceliklerini tanıttı. Yourova, Denkov’u yolsuzlukla mücadele mevzuatının kabul edilmesi ve Anayasa’da yapılacak değişikliklere yönelik siyasi irade nedeniyle tebrik etti.

Başbakan, Bulgaristan’ın Schengen Bölgesi’ne katılımımıza ilişkin argümanlarını dün ve bugün  Belçika’nın başkentinde yapılan Avrupa Konseyi toplantısında sunacak. Denkov, gazetecilere verdiği demeçte, “Kanun değişikliklerinin en iyimser beklentilere cevap verecek hızda, yeterince iyi ve Avrupa Komisyonu, Venedik Komisyonu, Basel Enstitüsü’nün beklenti ve gereksinimlerine uygun kalitede ilerlediğini herkes görüyor ve her yerden yorum duyuyoruz. Yani ilerleme kaydediyoruz” diye vurguladı.

Denkov, “Hükümetin gerçekleştirdiği reformlar yalnızca Schengen’e kabul edilmemiz nedeniyle önemli değildir. Bu değişiklikler, Bulgaristan vatandaşları için gereklidir. Daha iyi bir adalet sistemi, sınırda daha iyi güvenlik istiyoruz ve bunları sağlayacağız” diye kesin konuştu.Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova’da nüfus sayımının ertelenmesi bekleniyor

Read Next

Von der Leyen Pazartesi günü Üsküp’e gelecek