Akar’dan Kosova liderlerine Kudüs’te büyükelçilik tepkisi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmî ziyaret kapsamında geldiği Kosova’nın başkenti Priştine’de Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti tarafından kabul edildi. Akar, görüşmeler sırasında Kosova’nın Kudüs’te büyükelçilik açmasına duyulan tepkiyi iletti.

Osmani’ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileten Akar, Türkiye’nin Kosova’nın barış ve istikrarına verdiği önemi belirtti.

Görüşmede Akar, savunma, güvenlik ve savunma sanayi alanlarında iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da geliştirilmesinin önemini dile getirdi.

Kosova’nın Kudüs’te büyükelçilik açmasından duyulan rahatsızlığı da dile getiren Akar, bunun Kosova’nın başka ülkeler tarafından tanınmasına engel olduğunu söyledi,

FETÖ ile mücadele konusunda somut tedbirler alınmasının önemine de vurgu yapan Akar, Kosova Cumhurbaşkanı Osmani ile bir süre Türkçe sohbet etti.

Türkçe birkaç ifade kullanarak “Türkçemi biraz daha geliştirmem, daha Türkçe öğrenmem gerek” diyen Cumhurbaşkanı Osmani’ye Bakan Akar, “Türkçeniz gayet iyi, tebrik ediyorum.” diyerek karşılık verdi.

Kurti ile görüşme

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmî ziyaret kapsamında geldiği Kosova’da, Savunma Bakanı Armend Mehaj ve Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile görüşmesinin ardından Başbakanlığa geçerek Başbakan Albin Kurti ile bir araya geldi.

Görüşmede; Türkiye ve Kosova arasındaki askerî eğitim ve savunma sanayi alanlarında iş birliğinin daha geliştirilmesinin gerekliliği, Kosova’nın Kudüs’te açtığı büyükelçilikten duyulan rahatsızlık ve FETÖ ile mücadelede somut tedbirlerin alınması vurgulandı.

Kaynak: Balkan News / Milli Savunma Bakanlığı

Read Previous

Yunanistan’ın ölüme terk ettiği 56 düzensiz göçmeni Türkiye kurtardı

Read Next

Sırbistan’da en iyi film ödülünü kazanan ‘İki Şafak Arasında’ Uşak’ta sinemaseverlerle buluştu