AK Parti’nin Genel Başkan adayı Binali Yıldırım

AK Parti’de, temayül yoklaması ve istişarelerin ardından genel başkan adayı belli oldu. AK Parti, üçüncü genel başkanı ve Türkiye’nin 27’inci başbakanı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım olarak belirlendi.

AK Parti MKYK toplantısı sona erdi. Toplantının 45 dakika sürdüğü öğrenildi. Toplantıda genel başkan ve başbakan adayının Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olması kararlaştırıldı.

Binali Yıldırım ismini kamuoyuna AK Parti sözcüsü Ömer Çelik birazdan açıklayacak. AK Parti genel merkezinde yapılacak açıklamaya tüm bakanlar ve parti üst yönetimi katılıyor.

Dört kurulda değişiklik

Hafta sonu yapılacak kongrede genel başkanın yanı sıra, dört kurulda değişiklik olacak. Merkez Karar ve Yönetim Kurulunun (MKYK) 50 asıl ve 25 yedek üyesi yeniden seçilecek. Seçilecek yeni Genel Başkan daha sonra MKYK içinden yeni MYK’yı seçecek. Merkez Disiplin Kurulu’nun 11 asıl ve 5 yedek üyesinin seçimi yapılacak. Demokrasi ve Hakem Kurulunun 3 asıl 2 yedek üyeliği için seçim olacak. Siyasi Erdem ve Etik Kurulu’nun 5 asıl ve 2 yedek üyesi belirlenecek.

Kongre günü görev verilecek

AK Parti Kongresi tamamlandıktan sonra aynı gün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 64. Hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı’na sunması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da hükümeti kurma görevini AK Parti’nin yeni genel başkanına verecek. Yeni genel başkan hükümeti kuracak ve Erdoğan’ın onayına sunacak. Erdoğan’ın onayının ardından hazırlanan hükümet programı TBMM’de okunacak. 65. Hükümet, TBMM’den güvenoyu almasıyla birlikte göreve resmen başlayacak.

Kaynak: Yeni Şafak

Read Previous

‘Bende Boşnak geni var’

Read Next

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Aşağı Koliçan’da futbol turnuvası düzenlendi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *