AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD’nin insan ticareti raporuna ve Yunanistan’ın İskeçe Türk Birliği’ne yönelik tutumuna tepki gösterdi. Çelik, ABD’ye yönelik “Açık ve net bir şekilde söylüyorum ki, çocuk savaşçı iddiasında Türkiye sicili en temiz devlettir” derken, Yunanistan’a ise “Batı Trakya’daki azınlığın Türk kimliğinin inkarına dönük politikadır bu. 38 yıldır yürütülen mücadeleye saygısızlık ediyorlar” ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MKYK sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik’in konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Gerek ülkemizde operasyon yapmaya çalışanlara cevap nettir. Irak’ta, Suriye’de terör devletçikleri kurmaya çalışanların ulaşabileceği hiçbir hedef yoktur. Bunlara kimlerin destek verdiğini görecek kadar Türkiye’nin devlet tecrübesi vardır. Baktığımızda sadece siluetlerini görmüyor, fotoğraflarını çekiyoruz. Bunlarla mücadelenin kararlı şekilde yürütülmesi için her türlü imkana sahibiz.

ABD’YE ‘ÇOCUK ASKER’ TEPKİSİ

Müttefiklerimizin terör örgütlerine verdikleri desteklerini görmekten üzüntü duyuyoruz. ABD’nin insan ticareti raporunda Türkiye’nin suçlanmasını kabul etmiyoruz. Açık ve net bir şekilde söylüyorum ki, çocuk savaşçı iddiasında Türkiye sicili en temiz devlettir. Çocukların silah altına alınması konusunda yaptığımız uyarılara rağmen Türkiye’nin suçlanması çok büyük bir yalandır. Çocukları savaşı ve terörist olarak kullananların başında PKK/YPG ve DEAŞ gelmektedir. Bu raporların müttefikimiz olan devletlerin resmi kurumlarından çıkması son derece üzücüdür.

YUNANİSTAN’A AZINLIK TEPKİSİ

AK Parti MKYK’sından Batı Trakya Türk azınlığının en eski birliğinden olan İskeçe Türk Birliği’ne selamlarımızı gönderiyoruz. Yeniden tescili Yunanistan tarafından hukuksuz şekilde reddedildi. AİHM, İskeçe Türk Birliği’nin yaptığı başvuruya örgütlenme hakkının ihlaline karar verdi. Bu AİHM kararı sonrası Yunanistan 2017’de düzenleme yaptı. Bunun üzerine yeniden başvuru yapıldı ama Yunanistan Yargıtay’ı bunu kabul etmedi. Batı Trakya’daki azınlığın Türk kimliğinin inkarına dönük politikadır bu. 38 yıldır yürütülen mücadeleye saygısızlık ediyorlar.

habertürk

Önceki Haber

Kosova Başbakanı Kurti: Karadağ işe sınır anlaşmasını değiştireceğiz

Sonraki Haber

Türk Kızılay, Srebrenitsalı kurbanlar için düzenlenen ‘Barış Yürüyüşü’ne katılanlara gıda dağıtacak