AK, Ekonomik İyileştirme ve Sürdürülebilirlik Planı’nı Bulgaristan’a geri gönderdi

Avrupa Komisyonu (AK), Bulgaristan’dan, ülkenin 12 milyar levanın üzerinde bir yardım almayı beklediğiEkonomik İyileştirme ve Sürdürülebilirlik Planı’nın revize edilmesini bekliyor. Eleştirilerin çoğu, enerji ve hukukun üstünlüğü sektörlerindeki reformlar ve projelerle ilgilidir.

Bulgaristan, planın bu kısımlarını revize etmek zorunda kalacak ve plan, bu yıl sonuna kadar onaylanamayacak. Bu, Sofya’ya ilk avans ödemelerinin yıl sonuna kadar yapılmayacağı anlamına geliyor. Bulgaristan 2021’de avans olarak 1,6 milyar leva yardım alabilirdi.

Ekonomik İyileştirme ve Sürdürülebilirlik Planı’nın revize edilmesi üzere geri gönderildiği haberi, dün Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği demeçte İma Takıv Narod (İTN) Partisi Milletvekili Mika Zaykova tarafından duyuruldu. Milletvekilinin ifadesine göre, plana ilişkin 43 eleştiri yapıldı.

Bugün Mecliste milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Atanas Pekanov, haberi doğrulayarak, Avrupa Komisyonu’nun sorunlarının çoğunun enerji ve hukukun üstünlüğü sektörlerine yönelik olduğunu belirtti.

Avrupa’nın Sesi Radyosu’nun haberine göre, bir mektupla kömürle çalışan elektrik santrallerini kapatmak için daha net taahhütler üstlenilmesini istedi. Bulgaristan, Ekonomik İyileştirme ve Sürdürülebilirlik Planı’nda kömürlü termik santrallerin kapatılması için iki olası tarih belirledi – 2038 ve 2040. Brüksel’e göre, verilen taahhüt açık ve koşulsuz olmalı.

Buna ek olarak planda belirtilen hedeflere uygun olmayan faaliyetlerin sübvanse edilmemesini sağlamak için Bulgaristan Enerji Holdingin (BEH) bir reform yapması gerekmektedir.

Pekanov, “Avrupa Komisyonu, hukukun üstünlüğü alanında Başsavcının soruşturulması ve cezai sorumluluğu konusunu gündeme getirmektedir” dedi. Başbakan Yardımcısı, Başsavcının hesap verebilirliğine yönelik eleştirilerle bağlantılı olarak Adalet Bakanlığının halihazırda bir mekanizma önerdiğini de sözlerine ekledi.

Avrupa Komisyonu’nun mektubunda yer alan diğer tavsiyeler arasında ulaşım sektörünün karbondan arındırılmasına yönelik daha iddialı taahhütler ve sağlık hizmetlerine erişimi sağlamak ve hastaların sağlık çalışanlarına rüşvet niteliğinde yaptıkları ödemeleri azaltılmak için daha net taahhütler üstlenilmesi yer alıyor.

Plan, Bulgaristan hükümeti tarafından 15 Ekim’de sunuldu. Bundan bir gün önce Bakanlar Kurulu, son altı ayda birkaç kez ertelenip revize edildikten sonra planı onayladı. Planların sunulması için önerilen son tarih nisan ayının sonuydu, Bulgaristan ise planlarını hala sunmayan son ülkelerden biridir.

Ekonomik İyileştirme ve Sürdürülebilirlik Planı, Bulgaristan’ın 12,9 milyar leva tutarında hibe desteği alacağı projeler öngörmektedir.

Kircaalihaber

Read Previous

Priştine’de Karikatür sergisi açıldı

Read Next

Elif Elmas Napoli’ye tur biletini getirdi