AK, Bulgaristan’ın Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında ilk ödeme talebini onayladı

Bulgaristan’da Avrupa Fonları Yönetiminden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Atanas Pekanov, Bulgaristan Meclisi binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında ilk ödeme talebimiz onaylandı” diye duyurdu.

Başbakan Yardımcısı, “Plan kapsamında beklediğimiz tüm fonların %23’ünü alacağız. Geçici kabine, ödeme talebimizin onaylanması için son haftalarda her türlü çabayı gösterdi” dedi. Pekanov, bu doğrultuda çabalar sarf eden tüm kurumlara teşekkür etti.

Başbakan Yardımcısı, “Brüksel, ödeme talebimizin değerlendirme sürecini rekor denilebilecek kadar kısa bir süre içinde tamamladı. Bu Bulgaristan için önemli bir adımdır” dedi. Bazı ülkelerin olumlu puan almasının daha uzun sürdüğünü belirten Pekanov, son sırada olup geciktiğimize ve plan kapsamında ödeme almayacağımıza dair tüm spekülasyonları yalanladı. Başbakan Yardımcısı, “Ancak bugünün başarısı bizi rahatlatmayıp, hızımızı artırmalıdır. Bu ilk onay sonucunda 1,37 milyar avro mali kaynak alacağız” diye konuştu.

Bugün Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından ödeme talebimizin onaylanmasının kilit önem arz ettiğinin altını çizen Başbakan Yardımcısı, “Şimdi tüm çabalar ikinci ödemeye ve aynı hızla ilerlememize odaklanıyor. Plan, planladığımız gibi gidiyor ve devam etmemiz önemlidir” dedi. Pekanov, “Biri hariç tüm kanun tasarıları Halk Meclisine sunuldu. Buradan sonra görev milletvekillerine düşüyor. Kömür santrallerinin kapatılması ikinci ödemeyle ilişkili değildir” diye ekledi. Pekanov, bir dizi yasal değişiklik gerektirdiği için ikinci ödemenin en zor olacağını kabul etti.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Bursa Osmangazi’ye Bulgaristan’dan bir kardeş daha

Read Next

Miçotakis, Mora Yarımadası ve Girit’in güneybatısında sismik araştırmalara başlayacaklarını söyledi