AK, Bulgaristan’ın Toparlanma Planı’nda alacağı yardımın azaltıldığını doğruladı

Avrupa Birliği’nin (AB) pandemi sonrasında ekonomik iyileşme programları kapsamında öngörülen hibe fon kaynaklarının yeniden dağıtımında Bulgaristan’ın da taahhüt edilen miktarlardaki azalmadan etkilendiği bilgisi, Avrupa Komisyonu Basın Servisi tarafından doğrulandı.

Değişikliğin, fonların pandeminin AB’deki münferit ülkelerin ekonomileri üzerindeki sonuçlarına göre dağıtılmasına yönelik 2020’de en üst düzeyde alınan kararlar doğrultusunda gerçekleştiği belirtiliyor. Hibe fon kaynaklarının yeniden dağıtımında Eurostat verileri esas alındı.

Daha önce GERB partisi lideri Boyko Borisov, istifa halindeki hükümeti ve ondan önceki geçici hükümeti Ulusal Ekonomik Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı konusunda başarısız olmakla suçlamıştı. Eski Başbakan Borisov, “Dün AK, 578 milyon avroluk bir düzeltme ile toplam hibe miktarını azalttı. Beceriksizlik ve sorumsuzluk yüzünden milyarlar kaybediliyor” ifadelerini kullanmıştı.  

Maliye Bakanlığı tarafından bu suçlamalarla ilgili yapılan açıklamada, “Maliye Bakanlığı, “yetersizlik ve sorumsuzluk” tanımlamalarına tamamen katılıyor, ancak bu tanımlamalar, Şubat 2021’de AB’de Ekonomik Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Mekanizmasının yasal çerçevesinin bir parçası olarak Ulusal Ekonomik Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında fon kaynaklarını azaltma yükümlülüğünü destekleyen ve onaylayan Boyko Borisov’un hükümetine atıfta bulunuyor” denildi.

4 Mayıs’ta AB Konseyi’nin Bulgaristan planını onayladığını hatırlatan AK, AB bütçesinden ödenek alabilmek için ülkemizin ek yasal belgeleri AK ile koordineli bir şekilde hazırlaması gerektiğini belirtiyor. Önce ödeme koşullarını içeren bir finansman anlaşması imzalanacak, ardından hedeflerin belirlenmesi ve uygulama performansının nasıl raporlanacağına yönelik bir eylem planı anlaşması imzalanacak.

Komisyon, farklı ülkelerde bu adımları tamamlama süresinin birkaç haftadan birkaç aya kadar değişebileceğini belirtti. AK, yalnızca istenilen belgeler tamamlandığında ilk ödeme taleplerini kabul edebilecek.

Karar verme süresi iki ay olacak ve ardından ülkemize ödeme yapılabilmesi için AB Konseyi’nin bir ay içinde değerlendirme yapması gerekecek.

Kırcaalihaber

Read Previous

Almanya Dodik’in fonunu kesti

Read Next

Türkiye’den bu yıl bir yaşın altında beş bebek ailesiyle kutsal topraklarda