AK, Bulgaristan’daki çiftçilere 218 milyon avro destek verilmesini onayladı

Bulgaristan Tarım ve Gıda Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Komisyonu (AK), Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlığının olumsuz ekonomik etkisinin üstesinden gelmek için çiftçilerin likiditesini desteklemeye yönelik yardım programı kapsamında çiftçileri desteklemek için 426 milyon leva (218 milyon avro) tutarında devlet desteği verilmesini onayladı.

Destek programı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali bağlamında ekonomiyi desteklemek için Devlet Yardımı Geçici Kriz Çerçevesi kapsamında onaylandı.

Bu şekilde birincil tarımsal üretim yapan veya büyükbaş ve küçükbaş geviş getiren hayvan, at, arı kolonileri, meyve, sebze, gül yağı, pirinç, şaraplık üzüm, sert kabuklu yemiş (ceviz, badem ve fındık), salata, marul, bamya, kabak ve tütün yetiştiriciliği yapan çiftçilere destek sağlanmaktadır.

Çiftçiler, artan üretim maliyetlerinin bir kısmını telafi etmek için doğrudan hibe şeklinde yardım almaya hak kazanacaklar. Her bir çiftçi için yardım miktarı, hayvan sayısı ve tarımsal arazi büyüklüğüne göre hesaplanacak ve tavan tutarı, tarımsal ürünlerin birincil üretiminde faaliyet gösteren işletme başına 121 261 levaya (62 000 avro) kadar çıkacak.

Devlet Tarım Fonu’nun yardım programının uygulanmasına ilişkin talimatları verip son başvuru tarihini belirlemesi bekleniyor.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Yunanistan düzensiz göçmenleri ölüme itti

Read Next

NATO, Kosova-Sırbistan geriliminde müdahale uyarısını yineledi