Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun yayımladığı Avrupa Ekonomik Tahminleri 2021 Kış Raporuna göre, Bulgaristan’ın gayrisafi yurt içi hasılasında (GSYİH) bu yıl yüzde 2,7 ve 2022’de yüzde 4,9 büyüme bekleniyor.

AK’nin Kasım’da yayımladığı Avrupa Ekonomik Tahminleri 2020 Sonbahar Raporuna göre, Bulgaristan ekonomisinde 2020’de % 5,1 oranında olmak üzere daha büyük bir daralma bekleniyordu. O zaman Avrupa Komisyonu, 2021’de % 2,6 ve 2020’de % 3,7’lik biraz daha düşük bir ekonomik büyüme öngörüyordu.

Raporda, “Covid-19 salgını, toplam turizm gelirinin yaklaşık dörtte üçü olan ciddi manada dış turizm geliri kaybına neden oldu” denildi ve geçen yıl ülke GSYH’sinin yüzde 4,9 azaldığı bildirildi.

Karantinanın devamı göz önüne alındığında bu yılın ilk yarısında iç tüketim miktarının daha düşük seviyede kalması bekleniyor.

Ekonomik faaliyetlerin olası yeniden başlatılmasının yılın ikinci yarısında tüketimi ve yatırımı artırması bekleniyor.

AK’nin Bulgaristan’ın GSYİH tahmini

AK, ihracatın ikinci çeyrekten itibaren kademeli olarak toparlanacağını tahmin ediyor, ancak yabancı turistlerin ancak yılın üçüncü çeyreğinde geri dönmeye başlamasını bekliyor.

Raporda ancak ülkemizde göreceli olarak düşük aşılama oranı ve enfeksiyon hastalığının diğer turistik destinasyonlara göre yayılma hızında artış nedeniyle ciddi bir risk olduğu vurgulandı.

Kurtarma ve sürdürülebilirlik planının uygulanması dikkate alınmadığı için kamu yatırımları açısından da risk olduğu belirtildi.

AK, geçen yıl yüzde 1,2’ye düşen enflasyon oranının bu yıl yüzde 1,7’ye, önümüzdeki yıl ise yüzde 1,8’e kadar yükselmesini bekliyor.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç’ten TÜRKSOY’a ziyaret

Sonraki Haber

Sofya’daki Türk Mezarlığı restore edilecek