AK Başkanı Leyen K. Makedonya Meclisi’ne hitap etti

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, Kuzey Makedonya Meclisi’nde bir konuşma gerçekleştirdi.

Kuzey Makedonya Meclisi’nde ülkenin Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakerelerine başlamasına olanak sağlayacak ve Bulgaristan’ın vetosunu kaldıracak Fransız teklifinin görüşülmesi öncesinde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı.

Avrupa Birliği’nin Kuzey Makedonya’yı beklediğini söyleyen Leyen, “Birliğimize doğru bir adım daha atacağınızı bekliyor ve umuyor. Bugün buradayım çünkü bunun, Makedonya ile tam üye olarak AB’deki ortak geleceğimize doğru ilerleme zamanının geldiğine inanıyorum.” diye konuştu.

Kuzey Makedonya’nın 2005’ten beri AB üyeliğine aday ve burada bulunanların birçoğu ve burada olmayan pek çok kişi AB’ye üye olmak için çok çalıştığını söyleyen Leyen, “Şimdi hepimiz önümüze bakmalı ve katılım müzakerelerini başlatmak ve sizi AB’ye götürecek yolda birlikte çalışmak için önümüze gelen fırsatı değerlendirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Leyen, “2009’da AK, sizinle katılım müzakerelerini başlatmamızı tavsiye etti. O zamandan beri sürekli yanınızdayız ve şimdi nihayet ileriye doğru kararlı bir adımın eşiğinde olabiliriz.” dedi.

Yine, cesaret ve kararlılık gösterdiğinizi ve Prespa Anlaşması’nın bir cesaret örneği olduğunu ve NATO üyeliğinin önünü açtığını kaydeden Leyen, “Sayın milletvekilleri, birçoğunuz ülkenizin henüz katılım müzakerelerine başlamamış olmasından dolayı hüsrana uğradı. Ben de öyle. AK, son 13 yıldır müzakerelerin açılmasını tavsiye ediyor ve elbette, Prespa Anlaşması’ndan hemen sonra AB ile müzakerelerin açılmasının hemen gerçekleşmemesi sizi hayal kırıklığına uğrattı.Bu çok acıydı ama sen asla pes etmedin ve biz hep birlikte asla pes etmedik. Birlikte Avrupa Birliği hayalimizin peşinden koştuk ve birlikte bu hayali gerçeğe dönüştüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Gözden geçirilmiş Fransız teklifini kabul edip ilk adımı atarak katılım müzakerelerine önümüzdeki hafta başlanabileceğini ifade eden Leyen, “Hepiniz bu gözden geçirilmiş tekliften haberdarsınız ve aşinasınız. Çıkarlarınızı korur ve tüm tarafların endişelerini dikkate alır. AK’nin her zaman bu ülkenin yanında olduğundan ve sizin yanınızda olmaya devam edeceğinden emin olun.” diye konuştu.

Von der Leyen’in konuşması esnasında muhalefet milletvekilleri “milletin hainleri”, “dil ve kimlik”, “halk hayır diyor uyanın” ve benzeri pankartlar çıkardı.

Meclis oturumuna Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Başbakan Dimitar Kovaçevski, Anayasa Mahkemesi Başkanı Dobrila Kacarska, İslam Dini Birliği Başkanı Şakir Fetahu’nun yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı üst düzey yetkili katıldı.

Oturumun bitiminden sonra, Meclis, milletvekillerinin, Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği ile katılım müzakereleri için müzakere çerçevesine ilişkin Teklifin içeriğine ilişkin bilgileri tartışacağı 81. genel oturumunu gerçekleştirecek.

Read Previous

Türkiye 20 Yaş Altı Kız Milli Takımı Üsküp’teki turnuvada yarın Almanya ile karşılaşacak

Read Next

Balkanlar, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü”ne hazırlanıyor