Ahmeti: Yarın tarihi bir gün, ilk Arnavut başbakanı seçiyoruz

Kuzey Makedonya’da uzun yıllardır iktidarda bulunan Arnavut partisi Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) lideri Ali Ahmeti, yarının tarihi bir gün olduğunu ve ülkedeki ilk Arnavut Başbakanı seçeceklerini söyledi.

BDİ lideri Ali Ahmeti’nin bugün Facebook’ta yaptığı bir konuşmada, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde ilk Arnavut başbakanının seçileceği için yarının tarihi bir gün olduğunu söyledi.

Ülkedeki Arnavutların özgürlük ve eşitliğin hayalini kurduklarını söyleyen Ahmeti, “Ayrıca Ohri Çerçeve Anlaşması’na, Arnavut dilinin ve Arnavut bayrağının resmileştirilmesine de inanıyordum. NATO’nun bir parçası olacağımıza ve Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerini başlatacağımıza inanıyordum. Yakında Avrupa Birliği’nin bir parçası olacağımıza da inanıyorum, çünkü Avrupa Birleşik Devletleri benim her gün uğruna çalıştığım idealimdir” diye konuştu.

Yarının tarihi bir gün olduğunun altını çizen Ahmeti, “Yarın, 28 Ocak 2024 Pazar günü, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ndeki ilk Arnavut başbakanını seçeceğiz.” dedi.

Ahmeti, “Bu gün hem Arnavutlar hem Makedonlar için, hem de herkes için tarihi bir gün, çünkü eşit bir devlet ve toplum haline geliyoruz ve tüm önyargıları aşıyoruz. Birlikte, arka arkaya değil, omuz omuza, Avrupa Makedonya’sı için ülkeye liderlik etme sorumluluğunu üstleniyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşlara inandıkları ve hayallerinin arkasında durdukları için teşekkür eden Ahmeti, “Bu son değil, bu sadece bir başlangıç. daha yapacak çok işimiz ve başaracağımız hayallerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Alaca Derneği, “Medeniyet Perspektifinden Dünden Bugüne Kalkandelen” konulu konferansı düzenledi

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Uluslararası Adalet Divanının kararı dünya 5’ten büyüktür haykırışımızın adeta bir aksisedasıdır