Ahmeti: Kurti, Rama’nın aksine Makedonya’daki Arnavutların iç işlerine karışıyor

Kuzey Makedonya’da iktidardaki Arnavut siyasi parti Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) lideri Ali Ahmeti, Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın aksine Makedonya’daki Arnavutların iç işlerine karıştığını söyledi.

Arnavutluk Top Channel’da yayınlanan “Top Story” programına konuk olan Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) Başkanı Ali Ahmeti, dün gece Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin Kuzey Makedonya’daki Arnavutların içişlerine müdahale ettiğini söyledi.

Kurti”nin Arnavutların siyasi sahnesine müdahale ettiğini belirten Ahmeti, “Edi Rama, Makedonya’daki siyasi yapının iç işlerine karışmadı, Makedonya’daki partileri bir araya getirmeye çalıştı, bu yaklaşımından dolayı minnettarım. Albin Kurti’nin 2019’da Arnavut muhalefetinin cumhurbaşkanı adayına (Arnavutlar için İttifak ve Alternatif) verdiği kamuoyu desteği, Kuzey Makedonya’daki siyasi sahneye bir müdahaleydi.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurti’nin Makedonya’daki iç siyasete karışırken Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’in Kosova’da siyasi olarak aktif olmasından şikayetçi olmasının kendisini zor durumda bıraktığını kaydeden Ahmeti, Kendin Karar Al Hareketi’nin (Vetevendosje) kayıtlı bir taraf olup olmadığını bilmediğini ancak “uluslararası toplumdan pek çok kişinin ilgi gösterdiğinin” farkında olduğunu belirtti.

Ahmeti, Avrupa entegrasyonu konusunda ise anayasa değişikliklerinin geçmesi halinde Kuzey Makedonya’nın dört yıl içinde Avrupa Birliği’ne üye olacağını ifade etti.

Read Previous

AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Artık Gazze’de sivillerin öldürülmesini durdurmalıyız

Read Next

K. Makedonya’da 22-28 Ocak tarihleri ​​arasında teknik hükümet, yeni milletvekili ve Meclis Başkanı seçilecek