Kuzey Makedonya’da muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun açıklanmasının ardından iktidar koalisyonundaki Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) Genel Başkanı Ali Ahmeti’den açıklama geldi.

Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) Genel Başkanı Ali Ahmeti sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Başbakan Zoran Zaev’in istifasının yarattığı durum, Ohri, Prespa Anlaşması, iyi komşuluk, NATO, AB, Kosova Cumhuriyeti ve Arnavut dilini inkar edenler dışında tüm taraflarla yoğun temaslar yoluyla yönetiliyor.” ifadelerine yer verdi.

Ahmeti, mevcut gelişmeler için stratejik ortaklar, Amerika Birleşik Devletleri, NATO ve Avrupa Birliği ile temas halinde ve koordinasyon halinde olduklarını sözlerine ekledi.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

SDSM: Herkesi işbirliğine çağırıyoruz

Sonraki Haber

Bosna Hersek’teki el yazması eserler YEE desteğiyle katalog haline getirildi