“AGİT, reform gündeminin Özbekistan’da uygulanmasını destekliyor”

AGİT Dönem Başkanı ve Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Özbekistan Dışişleri Bakanı Bakhtiyor Saidov ile bugün bir görüşme gerçekleştirdi.

AGİT Dönem Başkanı Bujar Osmani, son Özbek anayasa değişiklikleri, “Yeni Özbekistan”ın inşasına yönelik büyük bir adımı temsil ediyor ve AGİT, ülkenin reform gündeminin uygulanmasını desteklemeye devam edeceğini söyledi.

AGİT’in, Özbekistan’daki AGİT Proje Koordinatörlüğü aracılığıyla kadınların rolünün güçlendirilmesi, yolsuzlukla mücadele ve Özbekistan ile Afganistan arasındaki sınırda sınır ötesi sorunların etkin bir şekilde ele alınması gibi kilit alanlarda destek sağladığını kaydeden Osmani, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AGİT, Özbekistan hükümeti ile birlikte, Özbek-Afgan sınırındaki sınır ötesi zorluklarla etkili bir şekilde başa çıkmak için sınır ve gümrük hizmetlerinin kapasitelerini artırmak için çalışıyor. Kuzey Makedonya ve Güneydoğu Avrupa bölgemiz, bölgesel işbirliği, bağlantı ve kişiler arası temaslar söz konusu olduğunda paylaşılacak birçok başarı öyküsüne sahiptir. Bölgesel zorluklarla başa çıkmanın bölgesel işbirliğinden daha iyi bir yolu yoktur.”

Osmani, bunların, AGİT saha misyonları ile yerel makamlar arasındaki işbirliğinin sonucu olarak vatandaşlara sağlanan somut faydaların yalnızca birkaç açıklayıcı örneği olduğunu ekedi.

Bölgesel işbirliği, Rusya’nın tüm AGİT bölgesinin güvenliğini tehdit eden Ukrayna’daki askeri saldırganlığına yanıt vermek için de çok önemlidir.

Read Previous

Bulgaristan silahlı kuvvetlerinde kadro yetersizliği endişesi

Read Next

Almanya’da camilere yönelik saldırılar Müslümanları tedirgin ediyor