Afganistanlı “İLİR” (ÖZGÜR) Üsküp’te Dünyaya Geldi

Avrupaya ulaşmak için Makedonya’dan geçen Afganistanlı Alizehi ailesi Üsküp’te dünyaya gelen çocuklarına, “Merhamet” İnsani Yardım Kuruluşu kadın kollarının bu aileye sunmuş olduğu yardımlara hürmeten, ismini Merhamet derneği temsilcilerinin vermesini istedi. Merhamet derneği temsilcileri çocuğa Türkçe’de “özgür” anlamına gelen “İlir” ismini verdi.

“Merhamet” Derneği kadın kollarının aileye sunmuş olduğu yardım sayesinde İlir bebek sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. “İlir” (Özgür) kelimesi birçok topluluk tarafından kanla ödenmiş bir söz, doğrusu bir bedel. Ancak bugün birileri bu bedeli vatanını terk ederek ödüyor.

İlir’in babası Sait Alizehi Kerim gördükleri yardımlar ve oğullarına verilen isim için şükranlarını sunarken, “İlir ismini çok beğendim, çok şükür ki İlir sağlıklı doğdu. Şimdi Sırbistan’a gitmek için yola çıkacağız, ondan sonra hayatın dalgaları bizleri nereye götürürse oraya gideceğiz. Üsküp’ün İlir’i unutmayacağı için İlir de hiç kimseyi unutmaz, bizler de sizleri unutmayacağız” dedi.

İlir’in dedesi Seid Rahim Alizehi şunları söyledi: “Oğlumuza İlir (Özgür) ismini verdik umarız ki devletimizde özgür olacak. Durumun düzeleceğini ve topraklarımıza geri döneceğimizi umuyoruz”.

İlir ve annesinin durumuyla ilgili bilgi veren Merhamet Derneği gönüllüsü Nesrin Caferi, “anneyi Kumanova’dan Üsküp’ün Kadın Doğum Hastahanesi’ne getirmek zorunda kaldıklarını, doğumdan sonra anne ve çocuk hakkında doktordan alınan bilgiler doğrultusunda anne ve İlir’i Üsküp Türk Çarşısı’nda bir hotele yerleştirdiklerini” belirtti.

TİMEBALKAN

Read Previous

Öğrenciler Masallarla Hayal Kurabilecek

Read Next

Arnavut dünyasından “AK Parti” vurgusu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *