Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesinin ardından ülkeden 111 kişilik ilk sığınmacı kafile Kosova’ya ulaştı.

Aralarında, kadın çocuk ve bebeklerin de bulunduğu Afgan sığınmacılar Priştine Uluslararası Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Albin Kurti, Savunma Bakanı Armend Mehaj, İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla ve ABD’nin Kosova Büyükelçisi Philip Kosnett tarafından karşılandılar.

Kosova’ya gelen ilk kafilenin NATO ile çalışan kişiler ve onların aileleri olduğu belirtildi.

“Sadece kapılarımızı değil, kalbimizi de açtık”

Afgan sığınmacılardan oluşan ilk kafilenin Kosova’ya gelmesi vesilesiyle açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, “bizler sığınmacı olmanın ne demek olduğunu en iyi bilen toplumuz. Bu nedenle Afganistan vatandaşlarına sadece kapılarımızı değil, kalbimizi de açtık” dedi.

Başbakan Albin Kurti ise, Kosova’nın her zaman müttefiklerinin yanında olacağını belirterek, “NATO, Kosova savaşında olası bir soykırımı önlemek için müdahalede bulundu. Bizler de bu iyiliğe karşılık olarak müttefiklerimize destek sunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Kosova’da geçici süreyle kalacak olan Afgan sığınmacılar, Covid-19 testleri yapıldıktan sonra Bechtel Enka’nın eski kampına götürüldüğünü söyledi.

İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Afgan sığınmacılardan oluşan diğer kafilenin yarın gece Kosova’ya geleceğini açıkladı.

Kosova’nın kaç Afgan sığınmacı kabul edeceği henüz açıklanmadı.

Kosovaport

Önceki Haber

Yunanistan’da zorunlu aşı politikasını protesto eden gençlerle polis çatıştı

Sonraki Haber

Güney Slavlarına ait en eski tarihi belge Bosnalılara ait