Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesinin ardından ülkeden 121 kişilik ilk sığınmacı kafile dün gece yarısı Arnavutluk’a ulaştı.

Rinas Havalimanı’na inen uçakta bulunan 11’i bebek olmak üzere toplamda 121 kişilik ilk Afgan sığınmacı kafilesi, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama,  Avrupa ve Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka, ABD Büyükelçisi Yuri Kim, Silahlı Kuvvetler liderleri ve eyalet polisi tarafından karşılandı.

Afgan sığınmacılar güvenlik ve sağlık kontrolünden sonra kalacakları bölgeye götürüldüler.

Rama, Afganların gelişinin videosunu yayınlayarak, Arnavutların evinin Tanrı’ya ve onun dostlarına ait olduğunu vurguladı.

Avrupa ve Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka da, “Gerçekten çok heyecan verici bir an. Rekor sürede bir insani harekatı koordine etmek için çok çok yoğun çalıştık. Ancak her şeyden önce bu günler çok zor günlerdi ve bugün beklediğimiz Afgan vatandaşlarının durumu için çok endişeliydik. Çünkü Kabil’deki güvenlik durumu çok kötüleşti.Bu insanların tehlikeden ve yaşam korkusundan uzak oldukları Arnavutluk’a bir an önce gelmeleri için bizi elimizden gelenin en iyisini yapmaya iten tam da bu tür saldırıların korkusuydu. Güvenlik durumunun bir sonucu olarak günden güne gecikmeler, yeni zorluklar, yeni engellerle yüzleşmek zorunda kaldık. İşte bu yüzden bugün o kadar rahatım ki, nihayet ilk uçak buraya inmeyi başardı. Bu gerçekten heyecan verici bir an, çünkü bugün burada gördüğünüz her erkek, her kadın, her çocuk savaşın dehşetinden kurtulmuş bir hayat.” dedi.

Kosovaport

Önceki Haber

Erdoğan, Aliya İzetbegoviç’in kabrini ziyaret etti

Sonraki Haber

Bulgaristan, göçe karşı Türkiye ve Yunanistan sınırına takviye güç gönderecek