’’Açık Toplum’’, Romanların kurduğu yeni bir vakfa 100 milyon avro ayırdı

George Soros tarafından kurulan ‘’Açık Toplum’’ Vakfı Avrupa’daki Roman topluluklarını güçlendirmek ve geliştirmek için 100 milyon Euro (109 milyon $) tahsis ettiğini duyurdu.

Söz konusu bütçe, Açık Toplum Vakfı’nın Romanlara yönelik otuz yıllık desteğinde yeni bir aşamaya işaret ediyor.

2030 yılına kadar sürecek olan finansman taahhüdü, Brüksel merkezli yeni bir bağımsız vakıf aracılığıyla sağlanacak ve bu vakıf, gelecek yılki açılışından bu yana Roman liderler tarafından yönetilecek bu ölçek ve kapsamdaki ilk kurum olacak.

Yeni vakıf, Açık Toplum’un Romanların sorunlarına yönelik yeni destek kanalı olmasının yanı sıra, misyonunu ilerletmek için ek finansman kaynakları da geliştirmeye çalışacak.

Açık Toplum Vakfı başkanı Alexander Soros, 100 milyon avroluk bütçeyi açıklarken şunları söyledi:

‘’Strateji ve finansman önceliklerini belirleyen yeni nesil olağanüstü Roman liderlerle birlikte, yeni vakfın, Romanların tüm potansiyelini gerçekleştirmeye ve karşılaştıkları köklü engelleri aşmaya kararlı, dinamik bir güç olacağına inanıyorum. Sadece Romanlara değil tüm Avrupa’ya fayda sağlayacak misyonda vakfı ve liderliğini desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.’’

Açık Toplum Vakfı, Açık Toplum kurucusu George Soros tarafından ilk kez ele alındığı 1990’ların başından bu yana, kıtanın en büyük etnik azınlığı olan Avrupa’daki Romanların önde gelen özel destekçilerinden biri konumunda.

Yeni Avrupa Roman Vakfı, Batı Balkanlar, Doğu Avrupa, İspanya, İtalya ve Almanya’daki Roman gruplarıyla çalışacak. Başkanlığını 2010’dan bu yana Açık Toplum Roman Girişimleri Ofisi’ni yöneten Željko Jovanović üstlenecek.

Avrupa Roman Vakfı kapsamında oluşturulan Roman Eğitim Fonu, Orta, Doğu ve Güney Avrupa ile Türkiye’deki Roman öğrencilere yönelik yüksek kaliteli, kapsayıcı eğitimi teşvik etmek amacıyla burs ve bağışlar sağlamak amacıyla 2005 yılında kuruldu.

Read Previous

Djokovic ABD Açık’ta yarı finale yükseldi

Read Next

Yunanistan’da sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2’ye çıktı