“Açık Balkanlar’dan edindiğimiz olumlu tecrübeleri Berlin Zirvesi’ne aktaracağız”

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile çevrimiçi toplantı düzenledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, bugün kendi inisiyatifiyle, Açık Balkanlar liderleri, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Arnavutluk Cumhuriyeti Başbakanı Edi Rama ile Kasım ayı başında Berlin’de düzenlenen Berlin Süreci Zirvesi’nin arifesinde çevrimiçi bir koordinasyon toplantısı düzenledi.

Koordinasyon toplantısına Başbakan Yardımcısı Bojan Mariciç, Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ve Kuzey Makedonya Ticaret Odası Başkanı Branko Azeski katıldı.

Toplantıda liderler, Açık Balkanlar’ın, insanların, hizmetlerin ve malların dolaşımı için Avrupa özgürlükleri söz konusu olduğunda şirketler ve vatandaşlar için somut sonuçlar sağlayan olumlu bir bölgesel girişim olarak kabul edildiğini vurguladılar. Bu amaçla, yaklaşan Berlin Süreci Zirvesi’nde liderler, Açık Balkanlar’dan gelen tüm olumlu deneyimleri aktarma konusunda anlaştılar.

Liderler, Açık Balkanlar’ın, bölgenin ortak ilerlemesi ve gıda ve elektrik eksikliğinden kaynaklanan kriz durumlarında ortak destek için idareyi, iş dünyasını ve vatandaşları harekete geçiren bir girişim olduğuna dikkat çekti.

Liderler, mevcut girişimlerin uygulanmasını hızlandırmak için üç ülkenin ortak tutumlarını da görüştüler.

Read Previous

‘Açık Balkan’ liderleri enerji krizine çare arıyor

Read Next

Üsküp’te beş okulda bomba ihbarı