Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Arnavutluk arasında bölgesel iş birliği güçlendirmek amacıyla başlatılan “Açık Balkan” inisiyatifinde ilk imzalar Üsküp’te atıldı.

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Arnavutluk Başbakanı Rama, bölgesel iş birliğini teşvik etmek için güçlü bir ivme sağlamak amacıyla “Açık Balkan” içinde ilk resmi belgeleri imzaladı.

Üç lider, Batı Balkanlar’da Afetten Korunma ve Kurtarma İşbirliği Anlaşması, Batı Balkanlar’da İşgücü Piyasasına Serbest Erişime İlişkin İşbirliği Mutabakat Muhtırası ve Batı Balkanlar’da Malların İthalat, İhracat ve Dolaşımının Kolaylaştırılmasına İlişkin İşbirliği Mutabakat Muhtırası’nı imzaladı.

Batı Balkanlar’da Afetten Korunma ve Kurtarma İşbirliği Anlaşması, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Arnavutluk’un afet durumunda birbirlerine tüm kapasiteleriyle yardım etmelerini kapsıyor.

Batı Balkanlar’da Malların İthalatını, İhracatını ve Dolaşımını Kolaylaştırmaya Yönelik İşbirliği Mutabakat Muhtırası, üç ülke arasındaki ekonomik işbirliğini artırmayı ve güçlendirmeyi amaçlıyor.

Bu Mutabakat Muhtırası’nın en önemli faydalarından biri, gümrük ve diğer yetkili makamlar arasında veri alışverişi yoluyla malların ithalatı, ihracatı ve transit geçişi ile ilgili prosedürlerin mümkün olduğunca basitleştirilmesi.

Başkent Üsküp’te düzenlenen Ekonomik Forumu’nda daha önce “Mini Schengen” olarak adlandırılan girişimin yeni ismi “Open Balkan” (Açık Balkan) olarak değiştirildi.

Önceki Haber

K. Makedonya’da bir günde 14 bin 230 vatandaş aşı oldu

Sonraki Haber

’10. Türkiye-Bosna Hersek Kardeşlik Günleri’ dopdolu programıyla yarın başlıyor