“Açık Balkan” ülkelerinden enerji krizinde iş birliği ve stratejik projeler için ortak çalışma grubu

“Açık Balkan” ülkeleri Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Arnavutluk enerji krizinde iş birliği ve stratejik projeler için ortak çalışma grubu kurdu.

Sırbistan Hükümeti Başbakan Yardımcısı ve Madencilik ve Enerji Bakanı Zorana Mihajloviç bugün Tiran’da yaptığı açıklamada, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk bakanlarının Sırbistan’ın enerji krizinde işbirliği ve stratejik projeler için ortak bir çalışma grubu kurma girişimini kabul ettiklerini söyledi.

Bölgenin kriz koşullarında enerji güvenliğinin dayanışma, bağlantı ve stratejik projelerde ortak çalışmayı gerektirdiğini kaydeden Mihajloviç, “Bölgede hepimiz kışa her şeyin yetmesi için büyük bir baskı altındayız ancak mevcut arz sorunlarının çözülmesinin yanı sıra tüm bölgeyi daha da güzelleştirecek ve yeterli enerjiyle sabit kılacak stratejik projeleri ve potansiyel ortak yatırımları tartışmak önemli. İki yolda da eş zamanlı çalışmalıyız.” diye konuştu.

Üç ülkenin de belirli karşılaştırmalı avantajları, belirli dezavantajları ve uzun vadeli enerji istikrarı sağlama ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Mihajloviç, “Önerimiz, bu kış sorunları çözmekle ilgilenecek ve aynı zamanda büyük stratejik projelerde potansiyel işbirliği ile Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’tan oluşan ortak bir çalışma grubu kurmaktı ve diğer bakanların bu öneriyi kabul etmesinden memnunum.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Kosova’da Sırplara geçici kimlik uygulaması başlıyor

Read Next

Batı Trakya Türk azınlığı, eğitimde yaşadığı sıkıntılar için çözüm bekliyor