ABTTF’den Yunanistan’daki Osmanlı-Türk eserlerine yönelik saygısızlığa tepki

ABTTF Rodos Adası’ndaki tarihi Murat Reis Külliyesi’nin müzik fakültesine dönüştürülmesine tepki gösterdi.

ABTTF Rodos Adası’ndaki tarihi Murat Reis Külliyesi’nin müzik fakültesine dönüştürülerek Osmanlı’dan miras tarihi eserlere yönelik pervasız ve saygısız tutuma tepki gösterdi.

Rodos Adası’ndaki Osmanlı’dan miras, içinde cami, tekke, şehitlik ve Kıbrıs’ı fetheden Murat Paşa’nın türbesinin de bulunduğu tarihi Murat Reis Külliyesi Yunan makamları tarafından müzik fakültesine dönüştürüldü. 

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Başkanı Halit Habip Oğlu (ABTTF), “Ülkemiz makamları, Rodos Adası’ndaki öncelikle bir şehitlik olan ve adada yaşayan Türkler için manevi bir merkez hüviyetindeki Murat Reis Külliyesi’ni müzik fakültesine dönüştürerek ülkemizdeki Osmanlı’dan miras tarihi eserlere yönelik pervasız ve saygısız tutumunu sürdürdü. Yıllardır Rodos Adası’nda Osmanlı döneminden kalan ve Türk vakıflarına ait olan çok sayıda tarihi eser alınıp satılmakta, Süleymaniye Medresesi örneğinde olduğu gibi özgün adları değiştirilmekte ve farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Keza İstanköy Adası’nda da benzer bir durum yaşanmakta ve yine binlerce Müslüman’ın yaşadığı Selanik’te Osmanlı’dan miras camilerin tümü ibadete kapalı olup müze ve sergi salonu alanı olarak kullanılmaktadır. Öte yandan anavatanımızda cemaatin olmadığı yerlerdeki tarihi kiliseler bile restore edilip ibadete açılmaktadır. Birbirine tezat bu iki durum, ülkemiz ve anavatanımızın tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkmadaki farklı yaklaşım ve uygulamalarını alenen ortaya koymakta olup ülkemiz bu konuda anavatanımızı örnek almalıdır.” dedi.

milletgazetesi.gr

Read Previous

Kosova Başbakanı, ülkedeki Sırpları sükunet, barış ve güvenliği korumaya davet etti

Read Next

“2. İstanbul Eğitim Zirvesi” sona erdi