ABTTF’den Türk Azınlık karşıtı basının haberine tepki

ABTTF, “komotinipress.gr” haber sitesinin ABTTF başkanının kaleme aldığı makale hakkında manipülatif haber yaptığını belirtti.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), “komotinipress.gr” haber sitesinin ABTTF başkanının kaleme aldığı makale hakkında manipülatif haber yaptığını belirtti.

“Komotinipress.gr” isimli haber sitesinde 5 Nisan tarihinde yayımlanan “ABTTF oyların MERA25’e gitmesi için ‘yol’ açıyor – ‘ertesi gün’ senaryosu” başlıklı haberde, ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu’nun kaleme aldığı son makaleye atıfta bulunularak, ABTTF’nin başkanı aracılığıyla Yunanistan’da mayıs ayında yapılacak genel seçimlerde MERA25 Partisini desteklediği iddia edildi.

Söz konu haberde, Atina’da da bir ofisi bulunan Almanya merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan ABTTF Başkanı Habipoğlu’nun makalesinde, Batı Trakya Türklerinin neden MERA25 Partisini desteklemesi gerektiğini aktaran bir dizi madde sıraladığı ileri sürüldü. Seçimlerde oylarına sahip çıkmak ve sadece partilere değil belirli adaylara oy kullanmak adına yurt dışında yaşayan Yunan vatandaşlarına seçim zamanında Yunanistan’a gelme çağrısında bulunduğu belirtildi.

ABTTF’nin Atina’ya ofis açma girişiminin Türk derin devletinin son derece iyi organize edilmiş bir girişimi olduğu iddia edilen haberde, bunun temellerinin 2020’ye dayandığı, bu girişimde ABTTF’nin Atina’daki Almanya ve Türkiye büyükelçilikleri ve aynı zamanda Irkçılık ve Faşist Tehdide Karşı Birlik Hareketi (KEERFA) ile iş birliğine gittiği ileri sürüldü.

Haberde ayrıca senaryolar bağlamında MERA25 Partisinin (Gümülcine’deki) Türk Konsolosluğunun yakın çevresinden gelen isimleri aday göstermesinin öngörüldüğü ve olası bir “yenilenler (SİRİZA, PASOK, MERA25 vs.)” hükümet koalisyonu durumunda derin devlet temsilcilerinin hükümette yer alacağı iddia edildi.

BAŞKAN  HABİPOĞLU’NDAN TEPKİ

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki komotinipress.gr isimli haber sitesinde yayımlanan söz konusu haberde de görüldüğü gibi ABTTF’nin basın açıklamaları ve şahsımın makaleleri bölgemizdeki Yunan yerel basını tarafından yakından ve özel bir ilgiyle takip edilmekte. Ancak komotinipress.gr’nin iddia ettiği gibi ABTTF’nin ülkemizde yapılacak önümüzdeki genel seçimlerde MERA25 Partisini doğrudan ya da dolaylı desteklemesi söz konusu olamaz. ABTTF, tüzüğünde de açıkça belirtildiği gibi demokrasi ve hukuk kurallarına bağlı, siyasi partilerden, devlet organlarından ve hükümetlerden tamamen bağımsız bir STK’dır. ABTTF olarak bugüne kadar ülkemizdeki genel, bölgesel ve yerel seçimlerde sadece Türk adayları destekledik. Habere konu olan makalemde de açıkça belirttiğim gibi önümüzdeki genel seçimlerde de ABTTF olarak yine Türk adayları destekliyoruz. Makalemde yeni seçim yasasına dikkat çekerek yurt dışında yaşayan Batı Trakya Türklerini seçimlerde bölgeye giderek Türk adaylara oy vermeye çağırdım. Toplum olarak bizim için asıl ve önemli olan Türk milletvekili adaylarının aday oldukları partilerin program ve politikalarında sorunlarımıza ve sorunlarımızın çözümüne yönelik haklı taleplerimiz ne kadar yer verdiğidir. Bununla birlikte nihayetinde demokrasilerde oy hakkı kişiseldir. Herkes hür iradesi ile sandığa gidip istediği aday ve siyasi partiye oyunu verir, seçimini yapar.”

milletgatesi.gr

Read Previous

Prizren’deki Esnaf Derneği’nden yerli ürünler iftarı

Read Next

Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonu, nihai seçim sonuçlarını açıkladı