AB’nin Kosova ve Sırbistan’a yönelik “nihai anlaşma” teklifi basına sızdı

Kosova basını, AB’nin Kosova ve Sırbistan ilişkilerinin normalleşmesi için teklif ettiği nihai anlaşmaya ait metni yayınladı.

Koha Ditore portalı tarafından yayınlanan “Kosova ve Sırbistan arasında temel anlaşma” belgesinin ağustos ayında taraflara sunulduğu ve geçen süre zarfında AB yetkilileri tarafından üzerinde bazı güncellemeler yapıldığı ifade edildi.

Portal tarafından yayınlanan anlaşma metninde Kosova ve Sırbistan’ın eşit haklara sahip taraflar olarak iyi komşuluk ilişkileri geliştirmeleri öngörülürken tarafların birbirinin milli sembolleri, pasaportları, diplomaları, araç plakaları ve gümrük mühürlerini karşılıklı olarak tanması talep ediliyor.

İki tarafın da birbirinin sınırlarına, toprak bütünlüklerine ve egemenliklerine saygı göstermesini öngören anlaşma Sırbistan’ın Kosova’nın uluslararası örgütlere üyeliğine engel olmamasını da şart koşuyor.

Tarafların ekonomi, bilim, teknoloji, adalet, posta ve telekomünikasyon gibi birçok alanda iş birliğini derinleştirmelerini de öngören anlaşmada Kosova’nın Sırp toplumuna gerekli olan ölçüde özerklik tanıması, Sırbistan’a Sırplara finansal yardım sağlama olanağı tanınması ve Sırp Ortodoks Kilisesi’ne resmi statü ve koruma sağlanması da dikte ediliyor.

Temel anlaşmada ayrıca iki tarafın da daha önce digalog sürecinde uzlaşılan anlaşmalarla belirlenen yükümlülüklere olan bağlılıklarını teyit etmeleri öngörülüyor.

Balkan News

Read Previous

Kosova bu hafta AB üyelik başvurusunda bulunacak

Read Next

AB Konseyi Bosna Hersek’e “aday ülke” statüsü verilmesini tavsiye etti