ABD’nin Saraybosna Büyükelçiliği: “Hırvat lider Covic ikiyüzlüdür”

ABD’nin Saraybosna Büyükelçiliği,  Hırvat Demokrat Birliği (HDZ) Genel Başkanı Dragan Covic’in, ülkedeki diğer parti liderlerinin tartışmalı söylemlerini eleştirdiğini ancak kendisinin de Bosna Hersek’in yeniden yapılandırılması çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, Covic ve Hırvat Ulusal Konseyi’nin (HNS) tavırları eleştirilirken, “Covic ve HNS’nin bir yandan diğer liderleri eleştirirken, öte yandan ülkenin toprak  ve kurumlarında değişiklik istemesi ikiyüzlülüktür.” ifadelerine yer verildi.

ABD’nin, Bosna Hersek’in egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklediği belirtilen açıklamada, “Egemen bir ülke olan Bosna Hersek’te yeni coğrafi bölünmeleri reddediyoruz, buna üçüncü bir entite oluşturma planları da dahil.” ifadeleri kullanıldı.

Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in, siyasi liderlere ülkenin işlevselliğine ilişkin meseleleri çözmek için altı hafta mühlet tanıdığı hatırlatılırken, liderlerin bu süreyi, kışkırtıcı açıklamalar yaparak değil önemli konuları çözmek için değerlendirmesi gerektiğine işaret edildi.

Balkan News

Read Previous

İtalya’da Nijeryalı seyyar satıcı sokak ortasında darp edilerek öldürüldü

Read Next

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi için geri sayım