“ABD’nin Bulgaristan yatırımları 850 milyon avroya yaklaştı”

Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, “Yatırımcılarla Kahvaltı” girişiminin bir parçası olan Amerikan iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, “ABD’li yatırımcıların katılımıyla toplam değeri 1 milyar levanın üzerinde olan ve ülkemizde 2400 yeni istihdam yaratacak 18 proje üzerinde çalışmalar sürüyor” diye bildirdi. Bakan, şu ana kadar ülkemize yapılan Amerikan yatırımlarının 850 milyon avroya yaklaştığını ve ülkeye ABD’li firmaların yoğun ilgisi olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan, Bulgaristan ve ABD’nin 2021 yılında, önceki yıla göre %20’lik bir büyüme kaydederek 1,3 milyar dolar tutara ulaşan rekor bir ticaret hacmine imza attığını belirtti. Stoyanov, “Bu rakamlar, ülkelerimiz arasındaki iyi ortaklığın ve 30 000’den fazla istihdam yaratan 100’den fazla Amerikan şirketinin Bulgaristan’da faaliyet göstermesinin bir sonucudur” diye belirtti.

Bakanın ifadesine göre, Amerikan pazarı, Bulgaristan malı, enerji, otomotiv endüstrisi, bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT), ilaç, dış kaynak kullanımı vb. alanlarda yoğunlaşmış yüksek teknoloji ürünleri için ana ihracat destinasyonları arasında yer alıyor. Stoyanov, “BİT sektöründe son on yılda Yatırım Teşvik Kanunu kapsamında sertifika verilen en büyük beş şirketten üçü ABD’li şirketlerdir” diye belirtti.

Bugünkü toplantıya ABD’den 20’nin üzerinde lider şirketin temsilcileri katıldı. Tartışma toplantısı, Oda  Başkanı Olivier Market ve İcra Müdürü İvan Mihaylov tarafından temsil edilen Bulgaristan’daki Amerikan Ticaret Odası’nın (AmCham) desteğiyle düzenlendi.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova Başbakanı Kurti’den Sırplara çağrı

Read Next

Tarihi Mostar Köprüsü’nün yıkılışının 29. yılında anma töreni düzenlendi