AB’den Sırbistan’a 230 Milyon Avroluk Tarım Desteği

Avrupa Birliğinin (AB) aday ve potansiyel aday ülkeler için oluşturduğu Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) fonları aracılığıyla Sırbistan’daki çiftçilere 2020 yılına kadar toplam 230 milyon avroluk destek sağlanacak.

IPARD Fonları Konferansı, AB’ye aday ve potansiyel aday ülkelerden temsilcilerin de katılımıyla Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlendi.

Meclis binasındaki konferansta konuşan Sırbistan Avrupa Entegrasyonu Bakanı Jadranka Joksimovic, IPARD fonlarının kullanılmasına ilişkin anlaşmayı 2 ay içerisinde imzalayacaklarını belirterek, bu anlaşmayla 2020 yılına kadar toplam 230 milyon avroluk tarım desteği sağlanacağını söyledi.

Joksimovic, her yıl 5 milyon avro artırılarak sağlanacak bu desteğin, üreticiler için güzel bir haber olduğunu vurgulayarak, “Kırsal kalkınmada yeni bir sayfa açacağız.” dedi.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Eleni Teokarus da 2018 ve 2019 yıllarının, sadece Batı Balkanlar için değil, AB’nin dış politikası için de önemli bir dönem olacağına dikkati çekerek, tarımın da bu noktada önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi.

Teokarus, “IPARD fonlarının kullanılması bir hizmet değil, AB’nin ortak çıkar meselesidir. Zira tarım, ekonomiye, Avrupa’nın istikrarı ve barışına katkı sağlayan kollarından biridir.” şeklinde konuştu.

Sırbistan Meclis Başkan Yardımcısı Vladimir Marinkovic ise Sırbistan’ın AB müzakerelerinde fasıl açma hızının, ülkede gerçekleştirilen reformların hızına uygun olması temennisinde bulunarak, “Önümüzde tüm bu süreci hızlandıracak tarihi bir fırsat var. Onu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışacağız.” dedi.

Sırbistan’ın ev sahipliğindeki konferansa TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Katip Üyesi ve AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz ile komisyon üyeleri AK Parti Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün ile CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız da katıldı.

AA

Read Previous

Bayern Münih Hırvat teknik adam Niko Kovac ile anlaştı

Read Next

‘Balkanlardaki olası çatışma bölge ülkelerini 100 yıl geriye götürür’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *