AB’den Karadağ’a müzakereleri durdurma tehdidi

Avrupa Birliği (AB), ülkedeki kurumların işlevsel hale getirilmemesi ve Anayasa Mahkemesi’ne bağlı krizin çözülmemesi durumunda Karadağ ile üyelik müzakerelerinin durdurulacağı uyarısında bulundu.

Resmi temaslarda bulunmak üzere başkent Podgorica’ya gelen Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon ile Avusturya Avrupa ve Uluslararası İşlerden Sorumlu Bakanı Alexander Schallenberg, Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, Başbakan Dritan Abazovic ve Meclis Başkanı Danijela Djurovic ile görüştü.

Schallenberg, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Karadağlı siyasileri uyardıklarını belirterek, “Karadağ’ın içinde bulunduğu siyasi krizi aşmasını istiyoruz. Sorunlar aşılmazsa Karadağ AB üyelik yolculuğunu tamamlamak yerine yolun kenarında kalabilir.” dedi.

Karadağ’ın şimdiye kadar AB üyelik sürecinde bölge ülkelere örnek teşkil edecek şekilde ilerlediğini anımsatan Schallenberg, “Ancak reform konusundaki kutuplaşma ve çıkmazlar, gitgide daha da belirgin hale geliyor.” ifadesini kullandı.

Fajon ise üyelik sürecinin durdurulmasını kimsenin istemediğini vurgulayarak, “Karadağlı yetkililerle görüşmemizde artık somut bir adım atılmasının vakti geldiği konusunda mutabık kaldık.” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi’nin bir an önce işlevsel hale getirilmesi gerektiğine işaret eden Fajon, ülkedeki krizin en geç şubat ayına kadar sonlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Karadağ’da Başbakan Abazovic’in temmuz ayında Sırp Ortodoks Kilisesi (SPC) ile Temel Anlaşma imzalamasıyla başlayan kriz, Cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan yasa değişikliğinin mecliste onaylanması ile daha da derinleşti. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Arnavutluk’taki Yunan azınlık mensuplarıyla bir araya geldi

Read Next

Türk-Yunan sınır kapıları arasındaki köprü ayaklarını iki ülkenin ekipleri ortak temizleyecek