AB’den Bulgaristan’a yeni 6 milyar avroluk finansman

Avrupa Birliği’nden (AB) 6 milyar avroluk finansman gelecek ama onlarla birlikte kullanımına dair yeni kurallar da getiriliyor. Avrupa Komisyonu, Perşembe günü Uyum Politikası kapsamında AB fonlarının dağıtımına ilişkin önerilerini sunacak. 

NOVA TV’nin Merhaba Bulgaristan programına konuk olan Avrupa Komisyonu İstihdam, Sosyal İşler ve İçerme Genel Müdür Yardımcısı Adriyana Sukova, Uyum Politikası kapsamında ülkemize ne şekilde fon tahsis edileceği konusunda bilgi verdi.

Avrupa Komisyonu’nda üst görevde bulunan iki Bulgar’dan biri olan Sukova,”Bulgaristan’a öngörülen kaynaklar yüzde 8 oranında artırılıyor. 2018 yılı itibariyle bizim payımız 8,3 milyar avro. Avrupa Komisyonu, bu miktarın 8,9 milyar avroya artırılmasını öneriyor” diye kaydetti.

Fonlar, hangi öncelikler için tahsis edilecekler?

Sukova,”Fonların yaklaşık yüzde 35’i daha yenilikçi ekonomik büyüme, yüzde 30’u ise yeşil ekonomik büyümeye yönlendirilmelidir. Kaynakların en az yüzde 25’i Sosyal Fonu’ndan aktarılacak. Bu fon tamamen “Sosyal Avrupa” hedefine odaklanacak” diye izah etti.

İnsanlar bu fonlardan nasıl yararlanacaklar?

İstihdam, Sosyal İşler ve İçerme Genel Müdür Yardımcısı,”Stratejik belgeleri hazırlama işlemleri kolaylaştırılacaktır. Fikir projesine sahip olan herkesin, çevrimiçi olarak fon sağlayarak destekleyebilecek programın hangisi olduğunu öğrenmesini istiyoruz” dedi.

Kircaalihaber.com

Read Previous

‘AK Parti’nin hizmetlerini anlatmamak ihanet olur’

Read Next

AB Konseyi Başkanı Tusk’tan sığınmacı uyarısı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *