ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’a 165 milyon dolarlık askeri yedek parça tedarikini kabul etti. Dışişleri Bakanlığının silah satış onayları, ABD yönetimi açısından satışta bir mahsur olmadığı anlamına geliyor.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı konuyla ile ilgili, “Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’a tahmini maliyeti 165 milyon dolar olan Dış Askeri Satış Siparişi ve Kooperatif Lojistik Tedarik Destek Düzenlemesi kapsamındaki hizmet ve ilgili ekipmanlarının satışına onay verilmesini kararlaştırdı” açıklamasını yaptı.

Dışişleri onayı ABD yönetimi açısından “sorun yok” demek

Satışla ilgili Kongreye tebligat gönderildiği belirtilen açıklamada, satış paketinde Yunanistan Hava Kuvvetleri savunma ve ikmal filoları için yedek parça ve değişim/tamir ile ilgili hizmetlerin yer aldığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığının silah satış onayları sadece ABD yönetimi açısından satışın bir mahsuru olmadığı anlamına geliyor.

15 iş günü itiraz hakkı

Yunanistan NATO üyesi olduğu için ABD Kongresinin 15 iş günü içinde Bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda, yönetim satışın yapılmasına onay verilen ülke ile satış paketinin içeriği için görüşmelere başlıyor.

Bu görüşmelerin sonunda ABD, o ülkeye bir teklif mektubu sunuyor. Teklife olumlu yanıt aldığı takdirde de tedarik işlemi gerçekleşiyor.

trthaber

Önceki Haber

Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Sırbistan’da

Sonraki Haber

Dünya genelinde 1 milyar 560 milyondan fazla doz Kovid-19 aşısı yapıldı