Amerika Birleşik Devletleri’ne ait zırhlı sevkiyat gemisi, Yunanistan’ın Dedeağaç limanına yanaştı. Gemide çok sayıda helikopter, tank, zırhlı araç ve çeşitli askeri malzeme bulunuyor. Sevkiyatın Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’ı kapsayan askeri tatbikat için gönderildiği biliniyor.

“Yapılacak askeri sevkiyat en büyüğü olacak” açıklaması yapılmıştı. O sevkiyat gerçekleşti. Amerika Birleşik Devletleri donanmasına ait zırhlı, Dedeağaç limanına yanaştı.

Dev zırhlı USNS Yuma Dedeağaç limanına çok sayıda helikopter, tank, zırhlı araç ve çeşitli askeri malzeme ile çıkarma yaptı.
ABD’nin çıkarma yaptığı askeri sevkiyat, Dedeağaç’tan başlayarak Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’ı kapsayan askeri tatbikat için hareket edecek.

Ayrıca, ABD’li yetkililer ile Dedeağaç limanı yöneticileri arasında, detayların görüşüldüğü bir toplantı da gerçekleştirildi. Gemi, sayıları açıklanmamakla birlikte, ABD’nin Dedeağaç limanına son yıllardaki en büyük askeri sevkiyatı oldu.

ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, bir süre önce “Kasım ayında, Dedeağaç limanına, yeni bir sevkiyat yapacağız. Bu defa Dedeağaç’a gelecek ABD uçakları ve helikopterlerin sayısı, her defasından fazla olacak. Gördüğünüz gibi her defasında daha güçlü hareket ediyoruz” demişti.

cnntürk

Önceki Haber

Balkanlarda kriz sinyali: Sırp lider Dodik, Bosna Hersek’i ‘parçalama’ planını açıkladı

Sonraki Haber

Bosna Hersek’te 200 bin dozdan fazla aşı imha edilecek