ABD’den Kosova’ya sert uyarı

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Konseyi ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Kosova ve Sırbistan diyaloguna ilişkin tutumun sergilendiği sekiz maddelik bir bildiriyi Kosova yetkililerine gönderdi.

Kosova tarafından Sırbistan’a uygulanan gümrük vergisinin derhal kaldırılmasının da istendiği bildiriye yönelik iddialar Klan Kosova Televizyonuna ait.

Buna göre bildiride şu maddeler yer aldı:

-Vergi kararı ABD’ye danışılmadan alınmıştır.
-Başkan Trump’ın Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’ye gönderdiği mektup ardından, Kosova Hükümeti tarafından hiçbir olumlu yansımanın olmaması, aksine verginin daha da artırılması derin hayal kırıklığı yarattı.
-Vergi derhal kaldırılmalı. Söz konusu vergi ancak Sırbistan ile anlaşmaya varılması konusunda başarısızlık yaşanması durumunda uygulanabilir.
-ABD’nin Kosova’ya desteği koşulsuz değil. Kosova şu anda diyaloğun başarısızlığını tehlikeye atma konumundadır.
-Vergi derhal kaldırılmazsa, ABD başta FSK olmak üzere güvenlik alanındaki desteğini askıya alacaktır.
-Anlaşmaya varılması Federica Mogherini ve AB’nin rolüne bağlı değildir. Anlsaşmaya varılması ABD’nin için stratejik öneme sahiptir. Bu nedenle, stratejik hedefin Kosova’nın sorumsuz liderleri tarafından soru işaretine getirilmesi kabul edilemezdir.
-Kosova yüzünden anlaşma başarısızlığa uğrarsa o zaman sorumluluğu ve neticelerini, Kosova ve ilgili kişiler taşıyacaktır.
-Kosova, sorumsuz davranışlarıyla ABD ile dostuluğunu ciddi bir şekilde tehlikeye atmaktadır.

 

 

Kosovaport

Read Previous

Yunanistan Başbakanı Çipras’tan Makedonya açıklaması

Read Next

Bulgaristan, 25 yaş altı çiftçiler bakımından AB’de yedinci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *