ABD tarafından bağışlanan Kovid-19’a karşı 35 bin 100 aşıdan oluşan ilk kontenjan Kosova’ya ulaştı.

ABD Büyükelçisi Philip Kosnett, aşıların Covax programı aracılığıyla gönderildiğini ve ABD’nin pandemiyi dünya çapında sona erdirme mücadelesinde lider bir rol oynama taahhüdünün bir parçası olduğunu söyledi.

Kosova’ya daha fazla  aşı  bağışlanacağı  sözünü veren Büyükelçi, Kosnett, ” daha fazla aşı, kurtulmak demek. Dünyanın her yerinde  bu aşılar  salgınla daha kolay mücadele etmeye yardımcı oluyor.  Aşı, ancak insanlar aşı olmaya karar verirse işe yarar.” Dedi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani,  Kosova’da aşı eksikliğinden söz ederek, ABD Başkanı Joe Biden’den talepte bulunduğunu açıkladı.

Aşılamanın şu anda en vatansever davranış olduğunu yineleyerek, bu bağışın iki ülke arasındaki dostluğu kanıtladığını da sözlerine ekledi ve “Zor günlerde iyi dost” atasözüne atıfta bulundu.

Osmani, “Aşı, virüse karşı zafer kazanmak, hayat kurtarmak, ekonomimizi kurtarmak, ekonomimizi kurtarmak için bir şanstır.” İfadesini kullandı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, bağışlanan bu aşıların bir buçuk gün süreyle uygulanacağını ve yıl içinde nüfusun  yüzde 60’ının aşılanacağını söyledi.

Kosova’nın,   Covid-19 ile mücadelede verdiği yardımlardan dolayı ABD’ye minnettar olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bu yılın 28 Mart’ında havalimanındaydık, ilk aşı kontenjanını aldık, şimdi Amerika’dan 35 binin üzerinde aşı kontenjanını alıyoruz. Bu yardım için minnettarız, zor bir dönemde verilen desteğe bağış yaptığınız için hepinize teşekkür ederiz” diyen Kurti, aşılama hızıyla bugün alınan dozların  bir buçuk gün içinde uygulanacağını, şu ana kadar 600 binin üzerinde aşı yapıldığını ve  1 yıl içinde nüfusun  yüzde 60’ının  aşılanacağını vurguladı.

BM Kalkınma Koordinatörü Ulricke Richardson, Delta varyantının zaten hızla yayıldığını ve en iyi yolun pandemi korumasına karşı aşı yapmak olduğunu söyledi.

Kosovaport

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile telefonda görüştü

Sonraki Haber

T-Mobile 5 milyonu aşkın müşterisinin daha verilerinin çalındığını açıkladı