ABD’de silahlı saldırılar yüzünden 13 bin kişi öldü

ABD’de silahlı saldırı olaylarının 2015 yılında da ardı arkası kesilmedi. Ülkede “özgürlük” gerekçe gösterilerek verilen haklardan biri olan silah edinme hakkı, çok sayıda insanın hayatına veya yaralanmasına neden olmaya devam ediyor.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Silahlı Şiddet Arşivi (Gun Violence Archive)”, ABD’de yaşanan silahlı saldırıları 2013 yılından bu yana federal kuruluşlardan elde ettiği bilgiler doğrultusunda listeliyor. Buradaki rakamlara göre, ülkede 2014 yılında meydana gelen 51 bin 775 silahlı saldırıda 12 bin 574 kişi hayatını kaybederken, 23 bin 38 kişi de yaralandı. Bu yıl başından 24 Aralık’a kadar süreçte de 51 bin 169 silahlı saldırı olayı gerçekleşirken, bu olaylarda 12 bin 975 kişi canından oldu, 26 bin 236 kişi de çeşitli yerlerinden yara aldı.

Bu saldırılarda 0-17 yaş arasında 281 kişi yaşamını yitirirken, aynı yaş grubundaki 2 bin 989 kişi de saldırılarda yaralandı.

Polis, 4 bin 256 silahlı saldırıya dahil olurken, kazayla birilerinin vurulduğu olay sayısı ise 864.

Günde ortalama bir kitlesel saldırı oldu

Bu yıl içinde 300’den fazla “kitlesel saldırı” meydana gelirken, bu saldırılarda 326 kişi hayatını kaybetti. En son örnek 2 Aralık’ta, 14 kişinin öldürüldüğü California eyaletine bağlı San Bernardino kentindeki sosyal hizmetler merkezinde gerçekleşti. Saldırganlar Pakistan asıllı Seyid Rıdvan Faruk ile eşi Taşfin Malik, polisle girdikleri çatışmada öldürülürken, olayda 19 kişi de yaralanmıştı.

Kişi başına neredeyse bir ateşli silah düşüyor

Ateşli silahlar Amerikalıların “ayrılmaz” bir parçası da olmuş durumda.

Ülke genelinde de sivillerin elinde yaklaşık 300 milyon civarında ateşli silah bulunduğu tahmin ediliyor. Araştırma şirketi PEW’in son çalışmasına göre, ABD nüfusunun üçte biri evinde bir ya da birden fazla ateşli silah bulunduruyor. Ülkenin toplam kayıtlı nüfusu 320 milyon civarında olduğu göz önünde bulundurulduğunda da kişi başına neredeyse bir silah düşüyor.

Obama’nın çabaları sonuç vermiyor

ABD Başkanı Barack Obama, neredeyse her okul baskınının ardından Beyaz Saray’da basının karşısına çıkarak silah satışlarının düzenlenmesi gerektiği çağrısında buluyor. Obama, göreve gelmesinin ardından yaşanan 17 silahlı kitlesel saldırı sonrasında kameralar karşısında çağrısını yineledi. Son olarak San Berdardino’da sosyal hizmetler merkezine düzenlenen saldırı sonrası konuşan Obama, bu türdeki saldırıların Amerikalıların hayatında rutin hale geldiğini belirterek, bireysel silahlanmaya karşı önlemlerin artırılmasını istedi.

Kaynak: AA

Read Previous

Türk Dünyasi Bilim Olimpiyatları’nda Kosova İkinci Oldu

Read Next

‘Rusya’nın yaptığı jeopolitik değil, serserilik’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *