ABD Ulusal Güvenlik Danışmanından K.Makedonya’nın AB üyeliğine destek açıklaması

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, AB üyelik sürecinde Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’ya yönelik vetonun kaldırılmasını öngören yenilenmiş Fransız teklifi hakkında paylaşımda bulundu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “NATO’ya katıldığından beri, Kuzey Makedonya güçlü bir Müttefik olmuştur. AB’ye de önemli katkılar sağlayabilir. Arkadaşlarımızı AB’ye katılım sürecini başlatma fırsatını değerlendirmeye teşvik ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

– Süreç

AB dönem başkanı Fransa tarafından Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki veto krizinin aşılması için bir teklif yapılmış, Makedonya tarafının söz konusu teklifin kendileri için kabul edilemez olduğunu açıklamasının ardından söz konusu Fransız teklifi yenilenmişti.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, yenilenen Fransız teklifinin kabul edip etmeyeceklerini ülkedeki siyasi parti, sivil toplum, medya ve vatandaşlarla yapacakları geniş katılımlı fikir alışverişinden sonra karar vereceklerini açıklamıştı.

Read Previous

Kopenhag’daki silahlı saldırıda çok sayıda kişi hayatını kaybetti

Read Next

Üsküp’teki protestoda gerginlik yaşandı