ABD: Sırp Belediyeler Birliği derhal kurulacak

ABD’nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar, Kosova’da Sırp Belediyeler Birliği’nin “derhal” kurulacağını söyledi.

Sırbistan Radyo ve Televizyonu’na (RTS) konuşan Escobar, Priştine ve Belgrad’ın Brüksel Anlaşması’yla Sırp Belediyeler Birliği kurulması konusunda anlaştıklarını ve kimsenin tek taraflı olarak anlaşmadan çekilemeyeceğini söyledi.  

Anlaşmanın Sırbistan, Kosova ve Avrupa Birliği için hukuki bağlayıcılık doğurduğunu ifade eden Escobar, “Bize göre bu bir yükümlülük çünkü biz de bu süreci destekledik. Siyasi taraflardan biri tek taraflı olarak bundan çekilemez. Bu nedenle Sırp Belediyeler Birliği kurulacak ve bunu gerçekleştirebilecek yollar arayacağız” dedi.

Bölgedeki krize çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan Escobar, Sırp Belediyeler Birliği’nin ne zaman kurulacağı şeklindeki soruya ise “derhal” cevabını verdi.

ABD’nin Sırp ordusu ve polisinin Kosova’ya dönüşüne kararlı bir şekilde karşı çıktığını da sözlerine ekleyen Escobar, “Washington, problemlerin militarize edilmesine karşı. Kosova’daki durumun çözümü için en iyi yöntem diyalog ve diplomasidir” dedi.

Sırpların Kosova kurumlarına dönmeleri ve barikatların kaldırılması gerektiğini vurgulayan Escobar, Sırpların hükümette hakettikleri temsil ve nüfuza sahip olmadıklarını ve bu nedenle Sırp tarafının “meşru ve bazı durumlarda haklı” endişelerini anladığını söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Seçim Kanunu’nu veto etti

Read Next

Bakan Akar, Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi olarak atanan Angılı’yı kabul etti