ABD, Kosova’yı “Sırp dinarı yasağını” tekrar düşünmeye çağırdı

ABD, Kosova Merkez Bankası’nın nakit işlemlerde sadece avro kullanımını öngören kararıyla Sırp dinarını dolaylı olarak yasaklayan kararını gözden geçirmeye çağırdı.  

“Merkez Bankası Kosova’nın 1 Şubat’tan itibaren tek geçerli nakit işlem para biriminin avro olacağını duyurmasının ardından şimdi Amerika Birleşik Devletleri, Kosova makamlarına bu kararı, ayrıca Sırp dinarının kaldırılmasını da içeren kararı yeniden gözden geçirmeleri ve sorgulamaları için çağrıda bulundu. Priştine’deki ABD Büyükelçiliği sözcüsü, Kosova Hükümeti’nin bu karardan etkilenen topluluklarla danışması gerektiğini, uluslararası toplumun dile getirdiği endişelerle ilgilenmesi, kararın uygulanması için zaman sağlanması ve bu kararın ilgili nüfus üzerindeki etkisini hafifletmesi gerektiğini belirtti.

Avro dışındaki para birimlerinin, yalnızca fiziksel biçimde veya banka hesaplarında saklanabilecek ve uluslararası ödemelerin yapılması ve döviz işlemleri için kullanılabilecek olmasını öngören düzenleme, en çok dinar kullanılan Sırp çoğunluklu belediyeleri, buradaki Sırp bankaları, emekli maaşlarını Sırbistan’dan alan Kosovalı Sırplar ve burada ödemelerin dinarla yapıldığı kurum ve işletmeleri etkileyecek. 

Sırp partileri, Sırbistan dinarını tedavülden kaldıracak düzenlemenin Sırpların silah kullanmadan sürgün edilmesi anlamına geleceğini ve Sırp halkının fiziksel varlığının doğrudan tehdit altına girmesine neden olacağını savunuyor. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Antalya’da Uluslararası Sömestir Festivali’nde Bulgaristan’dan Kukla Tiyatrosu sahneledi

Read Next

Konyaspor, Sırp oyuncu Filip Damjanovic’i renklerine bağladı