Kosova ve ABD arasında imzalanan ekonomik işbirliği anlaşması ardından, Başbakan Avdullah Hoti, ABD’nin Kosova-Sırbistan diyaloğu özel elçisi Richard Grenell ve ABD Uluslararası Kalkınma Finans Kurumu İcra Kurulu Başkanı Adam Boehler ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Avdullah Hoti, “Amerikan heyetinin Kosova’ya gelmesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin anlaşmaları uygulama kararlılığını göstermektedir. Anlaşmanın tüm maddelerinin uygulanması için hızlı bir çalışma yürüteceğiz. Şimdiden yeni bir ivme yaratıldı ve ilerlemeye devam ediyoruz. Bu anlaşma binlerce yeni iş yaratacak. Kararlıyız, gerekli hazırlıklar yapırldı. Önümüzdeki haftalarda anlaşmanın uygulanmasına geçeceğiz” dedi.

ABD’nin Kosova-Sırbistan diyaloğu özel elçisi Richard Grenell de, “Washington’da varılan ekonomik anlaşmanın uygulanması için geldik. Geçmişte birçok söz verildi ve yapmak istediğimiz şey verdiğimiz sözleri tutmaktır. Kosova halkına ekonomik kalkınma için çalışacağımızı göstermek istiyoruz. Önümüzdeki ay Kosova’ya başka bir heyet gelecek ve Ujman Gölü’nde fizibilite çalışmaları gerçekleştirilecek” ifadelerine yer verdi.

ABD Uluslararası Kalkınma Finans Kurumu İcra Kurulu Başkanı Adam Boehler ise, Kosova’da 100 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını kaydetti.

Kosovaport.com

Önceki Haber

Sırp tenisçi Djokovic, Roma Açık’ı kazandı

Sonraki Haber

Arnavutluk’ta geçen yılki depremde hasar gören bina patlayıcı ile yıkıldı