“ABD ile Kuzey Makedonya arasındaki ortaklık ve ülkenin AB üyeliği Üsküp ve Washington için çok önemli”

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, ülkede bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar ile görüştü.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zoran Zaev, bugün ülkeye ilk çalışma ziyaretinde bulunan Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı ve Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar’ı kabul etti.

Başbakan Zaev, görüşmede ülkedeki mevut siyasi durum hakkında bilgi vererek, Kuzey Makedonya’nın NATO’ya aktif katılım süreçlerini desteklemek, Kuzey Makedonya’nın AB entegrasyonunu hızlandırmak için stratejik siyasi taahhütlerin istikrarlı bir sürekliliğinin sağlandığını belirtti.

Büyükelçi Kate Marie Burns’ün eşlik ettiği Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar, ülkeye yaptığı ziyaretin amacının AB üyeliği konularının yanı sıra Afganistan vatandaşlarının kabulü ve “Açık Balkanlar” girişimi yoluyla bölgesel işbirliğinin önemli ölçüde yoğunlaştırılması gibi konularda ABD’nin desteğini ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin aldığı ortaklık yaklaşımını vurgulamak olduğunu söyledi.

Read Previous

Akaryakıt fiyatlarında indirim

Read Next

Genç kickboksör Türker Niş’te birinci yeri aldı