ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Esed ve Müttefikleri Ölüm ve İşkencelerin Sorumlusudur

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi heyeti ile BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura arasındaki müzakerelerle ilgili açıklama yaptı.

Suriye’nin çok büyük bir insani yıkım ile yüz yüze kaldığını kaydeden Kerry, son aylarda tüm tarafların dahil olduğu bir diplomasi sürecinin başlamış olmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Kerry, “Bu diplomasinin amacı şiddeti azaltmak, DAEŞ gibi terörist grupları izole etmek, barışçıl, kapsayıcı ve çoğulcu bir Suriye’nin temellerini inşa etmektir” dedi. Cuma günü başlayan ve Suriyeli muhalifleri temsil eden Müzakere Yüksek Komitesi’nin de pazar günü dahil olduğu görüşmelerin çok önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Kerry, “Görüşmelere katılan iki tarafa da iyi niyet ve somut ilerleme yaklaşımıyla müzakerelere devam etmeleri hususunda çağrı yapıyorum” şeklinde konuştu.

“Suriye’deki çatışmanın sona ermesi için herhangi bir askeri çözüm yok” diyen Kerry, Suriye’deki kaosun bölgeye yayılabilecek bir potansiyel taşıdığını ve Cenevre’deki görüşmelerin bunu engelleme adına çok önemli olduğunu vurguladı.

“İnsanları aç bırakarak öldürmek savaş hukukuna doğrudan aykırıdır”

Suriye’de savaş kazası olarak değil rejiminin “bilinçli taktikleri” sonucunda insanların açlıktan veya teslim olmaktan dolayı öldüğünü kaydeden Kerry, “Bu taktik, savaş hukukuna doğrudan aykırıdır” dedi.

Kerry, “Suriye halkının sürekli hatırlayacağı şeyi unutmamalıyız; Esed ve onun müttefikleri, savaşın en başından beri ülkedeki ölümlerin ve işkencelerin sorumlusu olduğu kadar, DAEŞ gibi yabancı savaşçılara zemin hazırlayan ana etmendir” ifadelerini kullandı.

Cenevre’deki Suriye görüşmelerinin kapsayıcı ve çoğulcu bir Suriye’nin temellerini inşa etmek bakımından tarihi öneme sahip olduğuna işaret eden Kerry, “Suriye halkı Esed rejimi ile DAEŞ arasına sıkışmamalı” dedi.

Cenevre’deki görüşmelerin, ülke genelinde ateşkesin uygulanması ve 18 aylık süre içinde seçimlerin yapılması anlamında temel teşkil ettiğini kaydeden Kerry, “Cenevre’deki taraflara bu fırsatı değerlendirmeleri çağrısında bulunuyorum” dedi.

Kaynak: AA

Read Previous

Kedi Dostu İmam Dünya Kamuoyunun Takdirini Topladı

Read Next

Roth: “Avrupai” Seçim Şartları Yoksa, Tarih Ertelenebilir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *