ABD’nin Sırbistan Büyükelçisi Christopher Hill, Sırbistan’ın NATO’ya üye olmak istemesi halinde ABD’nin bunu destekleyeceğini açıkladı. 

“Sırbistan Avrupa-Atlantik Topluluğundaki Konumu“ konferansında konuşan Hill, “Sırbistan ile hem harika hem de zor dönemleri olan tarihi ilişkilerimizin farkındayım. Tabii ki, şu anda Sırbistan ile bulunduğumuz anın olumlu olduğunun farkındayım ve o anın üzerinde daha fazlasını inşa etmek niyetindeyiz.“ dedi.

Amerikan büyükelçi Belgrad’ın güvenlik politikasına da atıfta bulunarak, “Sonuçta Sırbistan’ın savunma ve güvenlik konularını belirleme şekli, Sırp hükümeti ve halkla ilişkisi içindir.“ dedi.

Hill, Rusya ile ilişkilerin 24 Şubat’tan önceki ilişkilere geri döndürülmeyeceğine inanıyor.

Hill son olarak şu sözleri ekledi, “Kendi güvenlik ihtiyaçlarını belirlemek Sırbistan’a ve Sırbistan halkına kalmıştır. Sırbistan’ın hedeflerini desteklemeye hazırız, ama Sırbistan da geleceğe ve NATO üyesi olarak kendisi için neler başarabileceğine bakmalıdır, ancak bunun ne zaman bir seçim olacağına, ne zaman bir arzu olacağına karar vermenin Sırbistan’a bağlı olduğunu vurgulamalıyım. Sırbistan’ın BM’ye katılma isteğini destekliyoruz.“

Balkan News

Önceki Haber

Yunanistan’dan ‘Türkiye’ye F-16 satmayın’ kampanyası

Sonraki Haber

Kosovalıların ülkeyi zoraki terk etmeleri üzerinden 23 yıl geçti