Karadağ’da yeni hükümeti kurma görevi alan URA Halk Hareketi lideri Dritan Abazovic, hükümeti kurmaya hazır olduklarını açıkladı.

Yeni hükümetin Paskalya tatilinin ardından oylanabileceğini açıklayan Abazovic, hükümette 20 bakan bulunacağını ve güvenoyu oylamasında 46 vekilin desteğini beklediklerini söyledi. Abazovic, 20 bakandan ikisinin devlet bakanı olacağını ve dört başbakan yardımcısı olacağını duyurdu.

Karadağ’ın siyasi istikrarsızlık yerine istikrara, uzlaşıya ve Avrupa perspektifine kavuşmasını amaçladıklarını vurgulayan Abazovic, “Seçime gidilmesine karşı değiliz. Fakat kurumlar işlemez haldeyken seçime gitmeye karşıyız” diye konuştu.

Meclis Başkan Vekili istifa etti

Karadağ Meclis Başkanlığına vekalet eden ve yeni hükümetin mecliste oylanması için oturum tarihi belirlemeyi reddeden Strahinja Bulajić ise bugün istifasını açıkladı.

Sırbistan ve Rusya yanlısı siyasi hareket Demokrat Cephe’den (DF) olan siyasetçi, azınlık hükümeti kurulmasına karşı çıkıyor ve yeni hükümetin vatandaşların seçimlerde ortaya koyduğu iradeyi temsil etmeyeceğini savunuyordu.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

YTB’nin yurt dışında yaşayan vatandaşlara sunduğu burslar için başvurular açıldı

Sonraki Haber

TİKA, Sırbistan’da ihtiyaç sahiplerine ramazan kumanyası ulaştırmaya devam ediyor