Abazovic: Karadağ’daki Rus yanlısı güçler eskisi kadar etkili değil

Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic, ülkesindeki Rusya yanlısı güçlerin önceki dönemde olduğu kadar etkili olmadığını söyledi.

CNN’e konuşan Abazovic, Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna’yı desteklediklerini, Ukrayna halkına destek olmaya çalıştıklarını ve Karadağ’da ülke nüfusunun yüzde 2’sine tekabül eden 10 bin Ukraynalı mülteciyi ağırladıklarını söyledi.

Ukrayna’da yaşananların insanlık ayıbı olarak nitelendiren Abazovic, bu savaşın Rusya ve Ukrayna arasında değil değerler arasında bir mücadele olduğunu ifade etti. Abazovic, “Bu özgürlük ve insanların kendi yaşam tarzlarını seçebilme imkanı için verilen bir mücadele. Biz Balkanlar’da bunu anlayabiliyoruz çünkü burada da Rusya’nın olumsuz etkisi ve birçok savaş oldu. Ukrayna ile dayanışmamız büyük çünkü şu an hissettiklerini çok iyi anlayabiliyoruz” dedi.

Karadağ’a gelen turistlerin yüzde 20’sini Rus ve Ukraynalı turistlerin oluşturduğunu ve bu yıl bunların gelmeyeceğini ifade eden Abazovic, “Fakat Karadağ vazgeçmeyecek. Özgürlük ve demokrasi prensiplerine paha biçilemez. Buna ekonomik yönden bakmıyoruz. Yaptırımlar konusunda gayet netiz. Şimdilerde pazarımızı Avrupa ve diğer ülkelere açmaya çalışıyoruz” dedi.  

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan’dan hava sahasını ihlal eden uçağa soruşturma

Read Next

İtalya’da kaybolan, içinde 4 Türk’ün de bulunduğu helikopteri arama çalışmaları yeniden başladı