Abazovic: “Karadağ, Dodik’in ayrılıkçı eylemlerini desteklemeyecek”

Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic, ülkesinin Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik’in ayrılıkçı eylemlerini desteklemeyeceğini söyledi.

Abazovic, Karadağ’ın kendi komşularını değiştiremeyeceğini anımsatarak, “Komşularınızla kalıcı bir çatışma içinde olabilir yahut hiçbir ilişkiye sahip olmayabilirsiniz. Sınırlarınıza duvar örebilir yahut çok iyi ilişkilere sahip olabilirsiniz. Ben üçüncüsünü seçiyorum. Bosna Hersek’in de Karadağ’ın da hedefinin AB’ye girmek olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Bosna Hersek’te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Anlaşmasının süresinin dolduğuna işaret eden Abazovic, ülkenin yeni bir Anayasaya ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Dodik’in gittikçe artan ayrılıkçı söylemlerini de eleştiren Abazovic, “Karadağ’ın Dodik’in ayrılıkçı eylemlerini destekleyeceğini düşünmüyorum.” dedi.

Karadağ’da 2 Nisan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Jakov Milatovic’in Sırbistan ile yakınlığına da değinen Abazovic, ülkesinin, Milatovic’in Sırp devletine dönüşmeyeceğini vurguladı.

Milatovic’in Srebrenitsa soykırımı hakkındaki görüşünün net olduğunun altını çizen Abazovic, “Srebrenitsa’da bir soykrıım yaşandı, bu, gerekçelere ve yorumlara ihtiyaç duymayan bir gerçek.” ifadelerini kullandı.

Balkan News

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şimdi Türkiye Yüzyılı ile güçlü Türkiye’nin inşası için kolları sıvama vaktidir

Read Next

Sırbistan Savunma Bakanı: “Ukrayna’ya silah gönderdiğimiz yalan”