Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic, Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’ın katılımcıları olduğu Açık Balkan inisiyatifinin bölgenin geleceği için doğru reçete olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz hafta Kuzey Makedonya’da gerçekleştirilen Açık Balkan zirvesine katılan Abazovic, girişimin Avrupa’ya kendi geleceğini konuşmaya hazır başka bir Batı Balkan görüntüsü çizdiğini ifade etti.

Sırp Politika gazetesine konuşan Abazovic, “Burada savaşı kimin başlattığını konuşmak yerine turizm, serbest ulaşım, enerji, tarım, ekonomi, sağlık krizi ve alt yapı meseleleri konuşuldu” dedi.

Karadağ’ın Batı Balkanlar’da birlik ve beraberliğe kendi katkısını yapmaya hazır olduğunu vurgulayan Abazovic, ülkesi için AB’ye üyelik yolunun bir alternatifinin olmadığının da altını çizdi.

Açık Balkan’ın bölgenin geleceği için doğru reçete olduğunu ifade eden Abazovic, girişimin Doğu ve Batı arasında barış için bir köprü görevi üstlenebileceğini savundu.

Bölge ülkelerinin Ohri’deki zirvede kendi gelecekleri ve ekonomik krizi nasıl yenebileceklerini gördüklerini ifade eden Abazovic, bu girişim sayesinde Batı Balkan liderlerinin ilk defa vatandaşların gerçek ihtiyaçları, yaklaşmakta olduğu söylenen gıda ve enerji krizinin oluşturduğu tehditler ve Rusya’nın işgalinin Avrupa’daki olumsuz etkilerine karşı birlikte atılacak adımları görüşme imkanı bulduklarını ifade etti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Avrupa Parlamentosu, Kosova’ya vize muafiyeti verilmesini talep etti

Sonraki Haber

Shkupi’nin Şampiyonlar Ligi’ndeki rakibi belli oldu