AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Gazze’de hayatta kalma savaşı veren bir halkla karşı karşıyayız

Josep Borrell, İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de “insan eliyle açlık” yaratıldığını ifade ederek, “100 bin insan açlığın eşiğinde. Şu anda hayatta kalma savaşı veren bir halkla karşı karşıyayız.” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de “insan eliyle açlık” yaratıldığını ifade ederek, “100 bin insan açlığın eşiğinde. Şu anda hayatta kalma savaşı veren bir halkla karşı karşıyayız.” dedi.

Borrell, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) dönem başkanlığını yürüten Japonya’nın daveti üzerine, BM-AB işbirliği hakkındaki oturumda konuştu.

Dünyadaki krizlerin “son derece endişe verici” olduğunu belirten Borrell, bazı ülkelerin BM Şartı’nı “ceza almayacakları duygusuyla” çarpıttığını ve görmezden geldiğini söyledi.

Borrell, dünyanın yüzleştiği en büyük sorunlardan birinin Gazze’de yaşananlar olduğunu ifade ederek, “Gazze, İsrailli ve Filistinliler arasında neredeyse bir asırdır devam eden olağanüstü ciddi bir çatışmanın sadece görünen yüzüdür.” dedi.

AB’in Hamas’ın saldırılarından sonra İsrail’in “kendini savunma hakkını” tanıdığını hatırlatan Borrell, “Ancak bunun uluslararası hukuka ve uluslararası insancıl hukuka tam saygı çerçevesinde yapılması gerektiğini de aynı derecede güçlü şekilde ve defalarca ifade ettik.” şeklinde konuştu.

Borrell, Gazze’de yaşananların uluslararası hukuka uyulmadığını kaydederek, “Gazze’de 30 bin insan öldü, 1,8 milyon insan yerinden edildi, 100 bin insan açlığın eşiğinde. Şu anda hayatta kalma savaşı veren bir halkla karşı karşıyayız.” ifadesini kullandı.

“Ukrayna’da olanları kınadığımızda, Gazze’de olanlar hakkında da aynı kelimeleri kullanmak zorundayız”

Gazze’ye insani yardımın girmesinin öneminden ve AB olarak bunun için çalıştıklarından sözeden Borrell, “Ancak ortada doğal afet olmayan bir insani kriz var. Deniz ya da hava yoluyla destek sağlamanın alternatif yollarını aradığımızda, ‘bunu yapmak zorunda olduğumuzu’ hatırlamalıyız çünkü bölgeye destek sağlamanın doğal yolu insan eliyle kapatılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Borrell, Gazze’de “insan eliyle açlık” yaratıldığına dikkat çekerek, “Ukrayna’da olanları kınadığımızda, Gazze’de olanlar hakkında da aynı kelimeleri kullanmak zorundayız.” dedi.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) başta olmak üzere BM’nin bölgedeki kuruluşlarının Gazze halkı için önemine değinen Borrell, İsrail’in UNRWA’ya yönelik iddialarının kanıtlanması gerektiğini söyledi.

Borrell, UNRWA’nın Filistinliler için “bir hediye değil, gereklilik olduğuna” işaret ederek, “Bu, UNRWA’ya duyulan ihtiyaca bir cevaptır çünkü önce Filistinli mülteciler vardı. Ve UNRWA’yı ortadan kaldırarak mültecileri yok edemezsiniz, onlar halen orada olacak. UNRWA’yı ortadan kaldırmanın tek bir yolu var, o da bu mültecileri İsrail devletiyle birlikte var olan bir Filistin devletinin vatandaşları haline getirmek.” şeklinde konuştu.

“İlkelerimizin boş sözler olmadığını göstermek için harika bir fırsatımız olduğunu düşünüyorum.” diyen Borrell, bölgede “iki devletli çözümü” gerçeğe dönüştürmek için ilk adımın BMGK’nın bu çözümü onaylayan ve sonuca götürecek genel ilkeyi tanımlayan oybirliği ile alacağı karar olması gerektiğini savundu.

Borrell, iki devletli çözümün “iki devlet arasında kesin ayrılık, güvenlik ve özgün bir entegrasyon” ilkeleri doğrultusunda hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

“Toplumu oluşturan her şey sistematik olarak yok edildi”

Borrell, ABD’nin New York kentinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) binasında düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada ise sıklıkla İsrail’in hedef aldığı BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e desteğini bildirerek, “Özellikle de maruz kaldığı haksız saldırılara karşı kendisinin arkasında durduğumu ifade ettim.” dedi.

İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de durumun her geçen gün kötüleştiğine dikkati çeken Borrell, “Mezarlıklardan üniversitelere, nüfus kayıtlarından emlak kayıtlarına kadar toplumu oluşturan her şey sistematik olarak yok edildi. Geniş çaplı yıkım, yüzlerce, binlerce insanın açlıktan ölmesine, sağlık hizmetleri ve insani yardım konusunda ciddi eksikliğe neden oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Borrell, Gazze’deki insani krizin “insan eliyle yaratıldığını” vurgulayarak, “İnsani yardımları artırmalıyız ancak bu insani krizin doğal afetten kaynaklanmadığını da unutmamalıyız. Bu sel değil, deprem değil, doğadan gelen bir şey değil. Bu, insan yapımı bir insani felaket.” diye konuştu.

İsrail’in Gazze’ye insani yardımların ulaşmasını engellemesinin “asıl sorun olduğuna” işaret eden Borrell, hava veya deniz yoluyla yardımların ulaştırılmasının kara yoluna alternatif olamayacağını söyledi.

Borrell, İsrail’in engellemelerine, “Arabayla bir saatte ulaşılabilecek bir yerde paraşüt fırlatıyoruz. Bir havaalanı var. Neden havaalanını kullanmayalım? Neden arabalara, kamyonlara kapıyı açmıyoruz?” sözleriyle eleştirdi.

İsrail ile ticari ilişkilerin gözden geçirilmesi talebi hafta başında görüşülecek

AB için bölgede tek çözümün, “iki devletli çözüm” olduğunu belirten Borrell, “BM Güvenlik Konseyi’ni, iki devletli çözümü, çözüm olarak açıkça onaylayan ve bunu gerçeğe dönüştürecek genel ilkeleri tanımlayan yeni bir karar taslağı hazırlamaya çağırıyorum.” dedi.

Borrell, AB üye ülkeleri arasında farklı tutum ve hassasiyetler olduğunu aktararak, “Ancak birleştiğimiz nokta, çatışmaların durması ve siyasi bir çözüm arayışına girilmesi için esirlerin serbest bırakılmasının şart olduğu gerçeğidir.” ifadesini kullandı.

Üye ülkeler arasındaki tutum farklılıklarını, “Bazı üyeler, İsrail’e yönelik en ufak bir eleştiri anlamına gelebilecek herhangi bir pozisyon almak konusunda tamamen isteksiz. Diğerleri ise ateşkes sağlanması için çok ısrarcı.” sözleriyle aktaran Borrell, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve İrlanda Başbakanı Leo Varadkar’ın, İsrail’e AB pazarında birçok imtiyaz tanıyan ticari anlaşmanın “acilen gözden geçirilmesi” talebi hakkında gelecek hafta başında toplantı yapılacağını duyurdu.

“Ukraynalılar için beyaz bayrak çekme zamanı değil”

Borrell, Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’un, Ukrayna’nın “beyaz bayrak kaldırması” sözlerine atfen “Ukraynalılar için beyaz bayrak çekme zamanı değil. İşgalciye karşı direnmeye devam etmeliler ve biz de direnmelerini sağlamak için onları desteklemeye devam etmeliyiz.” dedi.

AB’nin Rusya’ya ve Rus halkına karşı olmadığını vurgulayan Borrell, “Biz sadece komşusunu BM kurallarını ihlal ederek işgal eden otoriter rejime karşıyız.” eleştirisinde bulundu.AA

Read Previous

Bulgaristan, Türkiye’den ‘mısır gluteni unu’ satın alacak

Read Next

Edirne’de Yunanistan’a kaçarken yakalanan zanlı ile 2 insan kaçakçısı tutuklandı