AB ve UNICEF’ten Kosova’ya bilişim teknoloji ekipman yardımı 

Avrupa Birliği’nin (AB)  Kosova Ofisi Başkanı Büyükelçisi Tomas Szunyog ve Kosova’daki UNICEF Başkanı Nona Zicherman bugün Priştine’de Kosova’da faaliyet gösteren 40 Sosyal Hizmet merkezinin sosyal hizmet uzmanlarına 230 tablet cihazı teslim etti.

Bu  bilişim teknoloji (BT)  cihazlarının temini, UNICEF tarafından yürütülen ve COVİD-19 pandemisinin Batı Balkanlar ve Türkiye’deki çocukların yaşamları ve aileleri üzerindeki etkisinin azaltılmasına yardımcı olan AB tarafından finanse edilen 5 milyon Euro değerindeki projenin faaliyetlerinden biridir.

Bu tabletler, sosyal hizmet uzmanlarının çevrimiçi iletişim ve iş başında uygulamalı öğrenme dahil olmak üzere çocukların ve ebeveynlerinin ihtiyaçlarına daha iyi ve daha hızlı yanıt vermelerini sağlayacaktır.

Bağışın teslim edilmesi töreninde konuşan  AB Kosova Ofisi Başkanı  Büyükelçisi Tomas Szunyog, sosyal hizmet uzmanlarının  genellikle toplumun en savunmasız üyeleri için ilk temas noktası olduğunu ve uygun şekilde korunmalarını sağlamada kilit bir rol oynadığını belirterek, bu nedenle, her bir vakaya etkin bir şekilde tepki vermek için gerekli teknik kapasiteye sahip olmaları nın önemli olduğuna vurgu yaptı.

UNICEF Kosova Ofisi Başkanı Zicherman da  “Sosyal hizmetler işgücü, risk altındaki çocukların vakalarını belirleyerek ve yöneterek ve çocuk ve aile refahını iyileştirmek için çeşitli sosyal hizmetlere erişimi kolaylaştırarak çocukları ve aileleri desteklemede kilit bir rol oynuyor.” ifadelerini kullandı.

AB, tıbbi kriz ve pandemi sonrası sosyo-ekonomik toparlanma sırasında Kosova’ya toplam 168 milyon Euro destek verdi.

Read Previous

GÖRÜŞ – Aliya İzetbegoviç’in Bosna için kıymetini zamanla anladım

Read Next

Dua Lipa’ya ‘Kosova Fahri Büyükelçisi’ unvanı verildi