AB ve Almanya’dan Kosova’ya atık yönetimi için 49 milyon avro destek

Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, Çevre, Mekansal Planlama ile Altyapı Bakanlığı ve Kosova Belediyeler Birliği ile işbirliği içinde Kosova’daki Avrupa Birliği AB ofisi, katı atık yönetimini iyileştirmeye adanmış üç yıllık bir projenin sona ermesini değerlendirdi.

Yakın zamanda tamamlanan 7 milyon avro değerindeki proje, Avrupa Birliği ve Almanya Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı tarafından ortaklaşa finanse edildi ve GIZ tarafından uygulandı. Bu projenin  sonucu olarak, Kosova’nın 38 belediyesinin tamamında katı atık toplamada yüzde 57,8’den yüzde 90,2’ye artış, atık toplama ve yönetim hizmetlerinin 77 bin  ek haneyi kapsayacak şekilde genişletilmesi ve  bin 500’den fazla depolama sahasının kapatılması başarıldı.

AB ve Almanya, 49 milyon avro değerindeki yeni projeler aracılığıyla, Kosova’nın atık yönetimi için yasal çerçevesini AB mevzuatı ile uyumlu hale getirmesine yardımcı olacak ve yeni Atık Yasası ile Kosova’nın Entegre Atık Yönetimi Stratejisi’nin uygulanmasını destekleyecek.

Kosova’da AB İşbirliği Başkanı Johannes Madsen, AB ve Alman Hükümeti’nin, Kosova’da atık yönetimi sektöründe sürdürülebilir reformları desteklemeye devam ettiğini vurguladı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Sırp koleksiyoncu 32 yılda 15 bin sürpriz yumurta oyuncağı biriktirdi

Read Next

Sofya’da “Çağdaş Türk Sanatının İzleri” sergisi açılacak